Blog

Prečo sa bradavice stále vracajú a ako im predísť?

Pred časom ste konečne absolvovali všetky naplánované ošetrenia u lekára a už je to zas tu? Vracajúce sa bradavice majú niekoľko príčin. Čítajte ďalej a dozviete sa, ako znížiť riziko recidívy na minimum.  

Tému „bradavice” sme rozoberali aj v našich starších článkoch, určite ich nevynechajte, ak chcete vedieť, ako sa ich zbaviť:

Ako na bradavice? Začnime od základov
V čom sa líšia papilómy od bradavíc?
Ako rozpoznať a liečiť bradavice u detí?

Imunitný systém a jeho boj proti bradaviciam

Ako už možno viete, bradavice na tele spôsobuje vírus HPV, ktorým podľa WHO trpí až 80 % ľudí, ktorí vedú intímny život. Treba však pripomenúť, že nie každému sa HPV prejaví navonok, môže byť len prenášač.

Ľudia s oslabenou imunitou môžu uľahčiť vírusu HPV, aby sa uchytil a spôsobil vznik nových bradavíc (dokonca aj po ich predchádzajúcom odstránení). HPV môže totiž v tele pretrvávať aj po odstránení bradavíc a obvykle ho reaktivujú rôzne vonkajšie a vnútorné faktory. 

Faktory, ktoré zvyšujúce riziko návratu bradavíc

Bradavice sa môžu vracať z rôznych dôvodov. Príčinou je často nedostatočná alebo neúplná liečba. Hoci ste poctivo chodili na dusík, nemuseli sa zničiť všetky korienky bradavíc, a preto sa vám znovu rozšírili.

TIP: Tradičná i alternatívna liečba bradavíc 


Ideálne podmienky na recidívu bradavíc vytvárajú stres a nedostatočná hygiena, čo znižuje obranyschopnosť organizmu. No a v neposlednom rade je faktorom aj priamy kontakt s infikovanou osobou alebo jej osobnými predmetmi (uteráky, obuv, holiaci strojček, oblečenie). 

Rovnako netreba podceňovať ošetrenie drobných poranení na koži. Stačí, že sa uškrabnete, utriete si ruky do uteráčika kdesi na toalete v reštaurácii a bradavice zaradia spiatočku rovno k vám. 

Čo pomáha na bradavice, aby sa už nevracali?

Zamerajte sa na posilnenie imunitného systému, jedzte veľa čerstvého ovocia, zeleniny, obmedzte príjem cukru a pohov by ste si mali dať aj od nikotínu či alkoholu. Imunitu naštartuje aj plnohodnotný spánok a každodenné cvičenie.

Ďalšie tipy zahŕňajú:

    • dôkladnú liečbu: riaďte sa pokynmi lekára a poctivo dodržiavajte celú liečbu,
    • vyhýbanie sa priamemu kontaktu: nedotýkajte sa rúk človeka s bradavicami a takisto chráňte svoje vlastné bradavice pred poranením,
  • nepoužívanie spoločných uterákov, sprchových špongií a oblečenia
  • dezinfekciu povrchov: pravidelne dezinfikujte povrchy, s ktorými prichádzate do styku (kľučky, vypínače, uteráky, predložky v kúpeľni, vaňu, sprchovací kút). 

TIP: Ak sa bradavice vrátia, nečakajte, kým sa usídlia vo väčšom počte. Navštívte lekára, ktorý vám odporučí inú liečbu alebo alternatívu, ktorá tentokrát zaberie. Úspech však vo veľkej miere stojí a padá na osobnej hygiene. 

Čo prírodné pomáha na bradavice?

Ako doplnok ku lekárskej liečbe môžete využiť pomoc z prírody. Nám sa osvedčili BIO oleje s protizápalovými, antibakteriálnymi a antivírusovými účinkami (nechtíkový olej, cesnakový olej, nimbový olej, ricínový olej, tea tree olej).  

Aplikácia je jednoduchá – nakvapkajte olej na bradavicu a nechajte pôsobiť. Ak sa niekam chystáte, miesto môžete prelepiť náplasťou. Pred prvým použitím oleja si urobte test na alergiu na malom mieste kože, aby ste si neuškodili. 

Potrebujete s niečím poradiť? Napíšte nám, radi vám pomôžeme.  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *