Uncategorized

Ako sa zbaviť bradavice: Tradičná i alternatívna liečba

Tlačí vás na päte bradavica? Alebo sa vám zjavila na inej časti tela? Môžete ísť k dermatovenerológovi, ale tiež skúsiť domáce recepty. Hoci sú bradavice bežným a väčšinou neškodným kožným problémom, nenechajte ich voľne sa rozširovať. Nielenže sú nevzhľadné, ale taktiež môžu bolieť a prerásť do väčších rozmerov. Zastavte ich už v zárodku! 

1. Rýchla a účinná kryoterapia

Čo na bradavice? Kožný lekár vám s najväčšou pravdepodobnosťou odporučí zmrazenie, čo je bežná metóda. Táto technika zahŕňa aplikáciu extrémne studeného dusíka na bradavicu, čo spôsobí jej odumretie a následné odpadnutie. 

Aplikácia dusíka môže mierne bolieť a niekedy je nutné ju opakovať, aby si bol lekár istý, že po bradavici neostal ani korienok. Bohužiaľ, mnohé čakárne sú preplnené pacientmi, tak sa ľudia trpiaci bradavicami často uchýlia aj k iným metódam. 

2. Salicylová kyselina na odstránenie bradavice

Ak sa lekárom vyhýbate, môžete si pomôcť kyselinou salicylovou, ktorá je dostupná vo forme krémov, gélov a náplastí. Treba však trochu trpezlivosti. Vyžaduje pravidelnú aplikáciu, obvykle raz denne, po dobu niekoľkých týždňov alebo mesiacov. 

Salicylová kyselina pomaly odlupuje vrstvy bradavice, čím postupne zmenšuje jej veľkosť až kým úplne nezmizne. Je dôležité chrániť okolitú kožu pred podráždením, ktoré môže spôsobiť. Dajte si pozor, aby ste prípravok nenaniesli na zdravú kožu

TIP: Spoznajte rozdiel medzi papilónmi a bradavicami

3. Laserová terapia 

Laserová terapia je ďalšia možnosť, ako odstrániť bradavice, ktoré sú odolné voči iným metódam liečby. Pri tejto metóde sa používa intenzívne svetlo na zničenie krvných ciev, ktoré držia bradavicu pri živote. Laserová terapia zvyčajne pôsobí okamžite, avšak môže spôsobovať viac bolesti a takisto je potrebný dlhší čas na zahojenie ošetreného miesta.

4. Chirurgické odstránenie je posledná možnosť

Ak s bradavicami bojujete hlava-nehlava a stále vám nedajú pokoj, lekár vám môže odporučiť chirurgické odstránenie. To zahŕňa výrez bradavice skalpelom alebo pomocou elektroakustiky (spálenie bradavice elektrickým prúdom). 

Tento postup vyžaduje lokálnu anestéziu a môže zanechať jazvu, preto ide zvyčajne o poslednú možnosť.

Potrebujete vedieť o bradaviciach viac? Ako vznikajú, prečo vznikajú, kde sa najčastejšie vyskytujú? Náš článok o bradaviciach vám odpovie na všetky otázky!

5. Domáce a prírodné liečby: Alternatívne prístupy

Existuje aj mnoho domácich a prírodných liečebných metód, ako je použitie jablčného octu, čajovníkového oleja alebo cesnaku. Tieto metódy môžu byť menej účinné a vedecké dôkazy o ich účinnosti sú obmedzené, no zo skúseností ľudí sa považujú za overené.  

Vždy je však dôležité byť opatrný a pred použitím týchto prístupov sa poradiť s lekárom, aby sa predišlo možným kožným reakciám alebo iným komplikáciám.

Odstránenie bradavice pomocou cesnaku

Cesnak obsahuje síru, ktorá má antibakteriálne a protizápalové účinky. Tieto účinky môžu pomôcť pri zabíjaní vírusu, ktorý spôsobuje bradavice.

Na odstránenie bradavice pomocou cesnaku postupujte nasledovne:

  1. Olúpte jeden strúčik cesnaku a nakrájajte ho na tenké plátky.
  2. Priložte plátky cesnaku na bradavicu a prilepte ich leukoplastom.
  3. Nechajte cesnak pôsobiť niekoľko hodín alebo cez noc.
  4. Ráno odstráňte leukoplast a opláchnite bradavicu vodou.

Alternatívne spôsoby použitia cesnaku na odstránenie bradavíc:

  • Vytlačte šťavu z cesnaku a aplikujte ju na bradavicu pomocou vatového tampóna.
  • Rozmixujte cesnak na pastu a naneste ju na bradavicu.

Cesnak môže spôsobiť podráždenie pokožky. Ak sa u vás vyskytne podráždenie, prestaňte ho používať. Poprípade môžete siahnuť už po pripravenom 100 % cesnakovom oleji.

Odstránenie bradavice pomocou jablčného octu

Kyselina octová v jablčnom octe má exfoliačné a protizápalové účinky, ktoré pomáhajú zmäkčiť bradavicu a zahubiť ju. Ako používať jablčný ocot? 

  1. Namočte vatový tampón do jablčného octu.
  2. Priložte tampón na bradavicu a prilepte ho leukoplastom.
  3. Nechajte ocot pôsobiť niekoľko hodín alebo cez noc a ráno odstráňte a umyte. 

Odstránenie bradavice pomocou prírodných olejov

Na odstránenie bradavíc sa často využívajú prírodné oleje s antibakteriálnymi, antivírusovými a protizápalovými vlastnosťami. Medzi najúčinnejšie patria tea tree olej, nechtíkový olej, cesnakový olej, nimbový olej, ricínový olej či oregánový olej (používajte zriedený).

Stačí naniesť niekoľko kvapiek oleja na bradavicu a nechať pôsobiť pár hodín alebo cez noc. Postup treba pravidelne opakovať až do úplného odstránenia bradavice. Pred prvým použitím oleja si urobte test na alergiu na malom mieste kože. 

Pri podráždení pokožky olej nepoužívajte. Či riešite, ako odstrániť bradavice na krku, alebo inom mieste, pamätajte, že liečba môže trvať týždne až mesiace a v prípade neúspechu sa odporúča vyhľadať lekára. 

Užitočné oleje na bradavice nájdete aj v našej ponuke. Ak potrebujete poradiť, sme tu pre vás. ♥️

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *