Uncategorized

Aromaterapia a lepší spánok: Spite lepšie s voňavými olejmi

Pojem aromaterapia pre vás iste nie je žiadnou novinkou. Avšak viete, ako môže ovplyvniť kvalitu vášho spánku? Či už vás trápi prerušovaný spánok, problém so zaspávaním alebo večerný nepokoj, prezradíme vám, ako sa upokojiť pomocou uvoľňujúcich esenciálnych olejov.  

Čo je aromaterapia?

Aromaterapia je alternatívna liečebná metóda, ktorá využíva esenciálne oleje z rastlín na podporu fyzického a psychického zdravia. Tieto silné prírodné extrakty sa využívajú na množstvo spôsobov – od zmiernenia stresu a úzkosti cez zlepšenie trávenia až po podporu imunitného systému.

Aromaterapia, lepší spánok a esenciálne oleje

Aromaterapia sa v posledných rokoch stáva populárnou metódou na podporu kvalitnejšieho a hlbšieho spánku. Niet sa čomu čudovať – každodenný stres a uponáhľaný život nám častokrát nedajú spávať. 

Vďaka svojmu upokojujúcemu účinku esenciálnych olejov sa môžete rýchlo dostať do pohody a zmierniť stres a úzkosť, ktoré sú často hlavnými príčinami nespavosti. Odporúčame na to myslieť už v zárodku problému, pretože bez kvalitného spánku vás môžu lapiť oveľa horšie psychické ťažkosti ako len stres a nervozita.

Nehovoriac o fyzických ťažkostiach, ako je narušenie imunity. Jednoducho, na kvalitnom spánku to všetko stojí. 

Tipy na najlepšie esenciálne oleje pre lepší spánok

Existuje niekoľko olejov, ktoré sú obzvlášť účinné v tejto oblasti:

  • Levanduľový olej: pravdepodobne najznámejší esenciálny olej na zlepšenie spánku. Levanduľa má silné upokojujúce a relaxačné účinky, ktoré vás večer príjemne naladia na sladké sny. Nazvali by sme ho dokonca ako “esenciálny zázrak”.
  • Olej z bergamotu: o tomto citrusovom oleji sa hovorí, že má antidepresívne účinky, podporuje relax a zlepšuje náladu. Pomôže nielen večer, ale aj ráno, ak vás trápi žalúdočná nervozita. 
  • Mandarínkový olej: pôsobí mimoriadne upokojujúco, stimuluje psychiku, uvoľňuje a upokojuje, zmierňuje nervové napätie a podporuje pokojný spánok.
  • Medovka: jeho sladká, teplá vôňa pomáha uvoľniť napätie a upokojiť myseľ, pripravujúc tak telo na hlboký a odpočívajúci spánok. Táto esenciálna olejová zmes nielenže stimuluje relaxáciu, ale tiež pomáha vyvolať pocit pokoja a harmónie, čím podporuje prirodzený spánkový cyklu.

Ako používať esenciálne oleje na podporu spánku

  1. Pridajte pár kvapiek do difuzéra alebo aromalampy, ktorý umiestnite blízko postele.
  2. Do rozprašovača nalejte vodu a pridajte niekoľko kvapiek oleja. Pretrepte a potom osviežte vzduch v miestnosti alebo zmes nastriekajte na vankúš. 
  3. Môžete tiež použiť ako olej do kúpeľa, napríklad levanduľový alebo sladký majorán
  4. Z času na čas si doprajte olejovú masáž s voňavými esenciami ako bergamot alebo ylang-ylang

 

Upozornenie: Uistite sa, že používate čisté a kvalitné esenciálne oleje. Pri aplikácii na pokožku by ste ich mali vždy zriediť s nosným olejom (kokosovým alebo mandľovým). 

Aromaterapia nielen opantá vaše zmysly, ide o dobrý nástroj na podporu kvalitnejšieho a hlbšieho spánku. Zaraďte ich použitie do vašej večernej rutiny a nalaďte sa na ničím nerušený spánok.

Samozrejme, bez pozerania do mobilu či televízie. To kvalitnému spánku vôbec neprospieva. Zoberte si radšej knihu do ruky a pustite si relaxačnú hudbu. Prajeme vám dobrú noc a sladké sny! 🌛 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *