Uncategorized

Príčina vzniku kurieho oka: Ako sa tomu vyhnúť?

Prečo vznikajú kurie oká a ako im predchádzať? V tomto článku získate odpovede na najčastejšie otázky o kurích okách. Dozviete sa o dôležitosti správnej obuvi, o prevencii a o tom, ako sa starať o vaše chodidlá, aby vás nebolel každý krok. Nechajte sa inšpirovať a doprajte vašim nohám vhodnú starostlivosť

Ako vzniká kurie oko?

Kurie oká sú hrubé, stvrdnuté vrstvy kože, ktoré vznikajú, keď sa koža vystavuje nadmernému treniu alebo tlaku a v postihnutom mieste sa začne hromadiť keratín. Najčastejšie sa tvoria na chodidlách a prstoch na nohách, no výnimkou nie sú ani ruky. 

Vznik kurích ôk hrozí najmä ľuďom, ktorí nosia príliš tesnú a nepohodlnú obuv, podpätky alebo majú neprimerane rozloženú váhu na chodidle. Za príčiny sa považujú aj dlhodobé státie alebo chôdza v nekomfortných topánkach. Často sú príčinou tiež štrukturálne problémy chodidla, ako sú ploché nohy alebo výškové rozdiely v chodidlách. 

Vo všeobecnosti kurie oká nevyžadujú liečbu, pokiaľ nespôsobujú bolesť. Časom však môžu, preto by ste ich nemali zanedbávať. U väčšiny ľudí stačí odstrániť príčinu – vymeniť topánky, kúpiť si ortopedické vložky či zlepšiť držanie tela.  

Kurie oko na začiatku

Na začiatku môže kurie oko spôsobovať len mierne nepohodlie, ale bez starostlivosti o chodidlá sa môže zhoršovať a hrubnúť do takej miery, že začne bolieť. Ak to zájde priďaleko, každý krok bude pre vás utrpením. 

Veľa ľudí si kvôli kurím okám vytvára zlý návyk a v snahe vyhnúť sa bolesti začnú došlapovať na chodidlo inak ako predtým. To môže spôsobiť ďalšie zdravotné problémy (bolesti nôh, bedier, chrbtice atď.). 

Ako vyzerá kurie oko?

Kurie oka má typický vzhľad: je malé, tvrdé, drsné, vyvýšené a má jasne definovaný stred. Väčšinou má žltú až šedú farbu a textúrou pripomína kameň alebo malý guľatý výčnelok, ktorý obklopuje mäkšia opuchnutá pokožka. To je práve výsledok zvýšenej produkcie keratínu. 

Prevencia a liečba

Prevencia kurieho oka zahŕňa nosenie pohodlnej a správne padnúcej obuvi, aby sa zabránilo nadmernému tlaku na určité oblasti chodidla. Taktiež by ste si mali nohy pravidelne exfoliovať, či už pilníkom na nohy alebo peelingom. 

Po každej sprche treba chodidlá dôkladne hydratovať, o to viac na miestach, kde začína hrubnúť koža. Ochranné vložky alebo vypchávky zas môžu pomôcť zmierniť tlak na citlivé oblasti chodidla.

Mnohým ľuďom sa osvedčilo aj použitie exfoliačných ponožiek. Do niekoľkých dní od ich použitia sa začne olupovať koža na chodidlách a výsledkom sú hladké nohy aké majú bábätká. Citlivým ľuďom môžu však tieto ponožky vyvolať alergickú reakciu, svrbenie či podráždenie, pretože exfoliačný roztok obsahuje silné ingrediencie. 

V neposlednom rade sa odporúča pravidelná návšteva u pedikérky, ktorá kurie oko najskôr zjemní špeciálnym prípravkom a následne ho mechanicky opilníkuje, až sa dostane ku korienkom kurieho oka

TIP: Viac návodov ako sa zbaviť kurieho oka nájdete aj v článku Tipy ako odstrániť kurie oká a bradavice

Ktoré prírodné prípravky pomáhajú zjemniť kurie oko či predísť jeho vzniku? 

S kurími okami si však dokážete pomôcť aj sami a to práve doma. Výborne pomáhajú prírodné oleje, ktoré sú zamerané práve na prevenciu alebo odstránenie už vzniknutej zhrubnutej koži okolo kurieho oka.

Ako teda na to? 

Vaše nohy ocenia pravidelné bylinkové kúpele s pridaním morskej soli. Po umytí nôh si ich môžete natrieť ricínovým olejom s niekoľkými kvapkami tea tree oleja. V prípade suchých či popraskaných chodidiel siahnite po baobabovom či mandľovom oleji alebo po veľmi obľúbenom bambuckom masle. Chodidlá dokonale premastia. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *