Blog

Ako na bradavice? Začnime od základov

V ambulanciách kožných lekárov sa každý deň vystrieda množstvo ľudí, ktorí trpia nepríjemnými bradavicami. Trápi toto nepríjemné kožné ochorenie aj vás a nech sa snažíte, ako sa snažíte, stále sa vás bradavice držia ako kliešť? Čítajte ďalej a od A po Z sa dozviete, ako bradavice vznikajú, aké existujú druhy a čo na ne pomáha. 

Čo sú bradavice?

Bradavice sú malé, hrbolčekovité výrastky na koži, spôsobuje ľudský papilomavírus (HPV). HPV je veľmi rozšírený a šíri sa priamym kontaktom s infikovanou kožou. Existujú rôzne typy HPV, pričom spôsobujú rôzne druhy bradavíc. Hoci tieto kožné problémy zvané bradavice obvykle nebolia, častokrát spôsobujú nepohodlie a vyzerajú nevzhľadne.  

Niečo málo k HPV…

Infekcia (HPV) je jednou z najbežnejších pohlavne prenosných infekcií na svete. Odborníci sa domnievajú, že približne 80% sexuálne aktívnej populácie sa nakazí aspoň jedným typom HPV počas svojho života. 

Existuje viac ako 150 typov HPV a nie všetky sú rovnako škodlivé. Mnohé typy HPV sú považované za “nízko-rizikové” a spôsobujú len neškodné kožné bradavice. Avšak niektoré typy HPV, známe ako “vysoko-rizikové”, môžu spôsobiť rakovinu. Najčastejeiše zapríčiňujú rakovinu krčka maternice, ale aj rakovinu konečníka, pohlavného údu či hrdla alebo úst. 

Späť k bradaviciam: Prečo vznikajú bradavice?

Vírus HPV sa môže dostať do tela cez malé poranenia alebo škrabance na koži. Stačí, že máte na päte odtlak, zabudnete si zobrať na kúpalisko šľapky a už sa na vás nalepí. Inkubačná doba trvá niekoľko týždňov až mesiacov, kým dôjde k vzniku bradavíc. 

Zaujímavosť: Nie každý, kto príde do styku s HPV, musí zákonite dostať bradavice. Silný imunitný systém niekedy dokáže vírus zneškodniť skôr, než vôbec vzniknú bradavice. Prevencia a posilňovanie imunitu v tom hrá veľkú úlohu. 

Kde najčastejšie sa vyskytujú bradavice?

Existujú rôzne druhy bradavíc, vrátane:

  • Verrucae vulgaris: tieto obyčajné bradavice sú obvykle tvrdé a majú drsný povrch. Často sa vyskytujú na prstoch, nohách alebo na kolenách.
  • Verrucae palmares et plantares: tieto bradavice sú väčšinou ploché a zvyknú bolieť, pretože sa často vyskytujú miestach, kde je koža viac namáhaná (chodidlá alebo dlane).
  • Verrucae filiformis: bradavice sú dlhé, tenké a často sa vyskytujú na tvári, najmä okolo úst a očí.
  • Condylomata acuminata: tieto bradavice postihujú genitálie alebo konečník. 

Rizikové faktory vzniku bradavíc

Medzi najrizikovejšie skupiny patria deti a mládež, keďže nemusia mať tak silnú imunitu ako dospelý človek. Pozor by si mali dávať aj osoby s oslabenou imunitou či pacienti po transplantácii orgánov. 

Ako zabrániť prenosu bradavíc?

  • Vyhnite sa priamemu kontaktu s bradavicami. To sa týka aj tých vašich (ak už nejaké máte).
  • Nesnažte sa manuálne odstrániť bradavice sami. Ľahko môžete rozšíriť vírus do okolia a nakaziť ostatných. 
  • Na bradavice nepoužívajte rovnakú šmirgľovú dosku, pemzu alebo nožnice na nechty, aké používate na zdravú pokožku a nechty. Uprednostnite jednorazové produkty
  • Nehryzte si nechty a kožu okolo nich. Bradavice sa častejšie vyskytujú na pokožke, ktorá bola porušená a poranená koža otvára dvere vírusom.
  • Vyhýbajte sa česaniu, strihaniu alebo holeniu časti kože, na ktorej sú bradavice

Čo pomáha na bradavice?

Liečba bradavíc zahŕňa rôzne metódy. Medzi najbežnejšie patria topické lieky, ošetrenie tekutým dusíkom či chirurgické odstránenie. Čo sa týka liečiv, ako účinné sa ukázali

kyselina salicylová a kyselina mliečna. Prípravky na ich báze fungujú na princípe pomalého odstraňovania vrstvy bradavice. Pri aplikácii však treba byť opatrný, ak sa kyselina nanesie na zdravú kožu, môže ju poleptať. 

Kryoterapia je postup, pri ktorom lekár používa veľmi studený plyn alebo kvapalinu na zmrazenie a odstránenie bradavice. Táto metóda sa ukázala ako účinná, avšak môže byť bolestivá a vyžaduje niekoľko ošetrení.  

Chirurgické odstránenie sa volí v prípade väčších bradavíc alebo bradavíc, na ktoré neúčinkuje kryoterapia či topické lieky. Zákrok sa vykonáva laserom alebo pomocou špeciálnych nástrojov. 

Pre všetky typy bradavíc platí, že je dôležité konzultovať liečbu s lekárom. Aj keď mnohé bradavice môžu zmiznúť samy, niektoré odolávajú liečbe. Čím dlhšie sa liečba odkladá, tým je pravdepodobnejšie, že neskôr budete často navštevovať kožnú ambulanciu.

Je možné liečiť bradavice prírodnou cestou?

Prírodné oleje môžu byť účinné v liečbe bradavíc a niektoré z nich sa dlhodobo používajú v tradičnej medicíne. Tu je niekoľko príkladov:

  • Tea tree olej: je známy svojimi antimikrobiálnymi a protizápalovými vlastnosťami a často sa používa na liečbu kožných problémov vrátane bradavíc. Esenciálny olej z čajovníka sa aplikuje priamo na bradavicu, obyčajne 2 až 3-krát denne.
  • Oreganový olej: ide o silné prírodné antibiotikum. Je to však veľmi silný olej a môže spôsobiť podráždenie pokožky. Pred aplikáciou by sa mal zriediť s nosným olejom. 
  • Ricínový olej: dlhodobo sa používa na odstraňovanie bradavíc. Môže sa aplikovať priamo na bradavicu a potom miesto obviazať gázou. Tento postup sa opakuje každý deň, až kým bradavica nevypadne.
  • Levanduľový olej: má antiseptické a protizápalové vlastnosti, ktoré môžu pomôcť zmierniť symptómy spojené s bradavicami.

Hoci tieto oleje môžu byť účinné, vždy je najlepšie poradiť sa s lekárom. Niekedy sa totiž môže stať, že nejde o bradavicu, ale o iný typ kožného výrastku. 

Čo na bradavice na nohe?

Bradavice na nohách, najmä tie, ktoré sa vyskytujú na chodidlách (známe ako plantárne bradavice), môžu byť bolestivé a nepríjemné. Existujú rôzne lieky bez predpisu, ktoré môžu pomôcť odstrániť tieto bradavice vrátane krémov, gélov a náplastí obsahujúcich kyselinu salicylovú. Za zmiernenie príznakov bradavíc môžete vyskúšať aj náš najpredávanejší produkt nimbový olej.

Ako odstrániť bradavice na krku?

Nitkovité bradavice, ktoré sa často vyskytujú na krku, môžu byť odstránené pomocou niekoľkých metód. Jednou z najúčinnejších je kryoterapia. Tento postup by mal vykonávať len odborník.

Čo na bradavice u detí?

U detí sa často vyskytujú obyčajné bradavice. Mnohé z nich zmiznú samy o sebe bez liečby, čo môže trvať niekoľko mesiacov až rokov. Ak však bradavice spôsobujú nepohodlie alebo sú esteticky nepríjemné, môže byť potrebná liečba.

Ako odstrániť genitálne bradavice?

Liečba genitálnych bradavíc zahŕňa topické lieky, kryoterapiu, elektrokoaguláciu alebo chirurgické odstránenie. V prípade genitálnych bradavíc je dôležité konzultovať so zdravotníckym odborníkom.

Ako odstrániť bradavice na tvári?

Bradavice na tvári, najmä nitkovité bradavice, sa taktiež odstraňujú pomocou tekutého dusíka, lasera a v niektorých prípadoch sa vyžaduje chirurgický zákrok. Pred začatím liečby by ste sa mali poradiť s dermatológom alebo všeobecným lekárom.

Ak preferujete alternatívnu prírodnú liečbu, pozrite sa na naše produkty vhodné na bradavice. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *