Blog

Papilómy a bradavice: Je medzi nimi rozdiel?

Pokiaľ ste si všimli malé výrastky na vašej pokožke, je možné, že ide o papilómy alebo bradavice. Ako rozoznať, o čo ide? A aké riziko predstavujú tieto dva typy výrastkov?

Papilómy a bradavice: Čo sú a ako sa líšia?

Papilómy sú benígne (nezhubné) nádory, ktoré môžu vyrásť na rôznych častiach tela vrátane krku. Zapríčiňuje ich ľudský papilomavírus (HPV). Papilómy na krku a iných častiach tela sú obvykle malé mäkké výrastky, ktoré si ľudia zvyknú zamieňať s bradavicami. 

Bradavice taktiež spôsobujú niektoré typy HPV a najčastejšie sa vyskytujú na chodidlách, rukách, krku a končatinách. V porovnaní s papilómami sú obvykle tuhšie a môžu mať drsný povrch.  

Ako vyzerajú papilómy?

Tieto malé kožné výrastky majú telovú, ružovkastú alebo nahnedlú farbu. Tvoria ich malé cievy, kožou a kolagénom. Buď sa vyskytujú po jednom alebo v skupinkách na miestach, kde dochádza k treniu pokožky – očné viečka, slabiny, podpazušie či hruď. Okrem toho sa vyskytujú aj na slizniciach – v ústach (spôsobujú problémy s prehĺtaním a rečou) alebo v močovej rúre. 

Babské rady na papilómy a bradavice

Existuje mnoho alternatívnych spôsobov, ktoré sa odporúčajú na odstránenie kožných výrastkov. Niektorí ľudia odporúčajú použitie rôznych prírodných prostriedkov, ako je jablčný ocot alebo cesnak. Títo prírodní pomocníci však úplne nevoňajú, a tak môžete vyskúšať alternatívy v podobe týchto prírodných olejov

 

 

Čo sa týka tradičných prípravkov na kožné výrastky, existujú rôzne liečebné metódy – zmrazenie, vypálenie, chirurgické odstránenie či použitie špeciálnych prípravkov. 

Upozornenie: Prírodné oleje si v žiadnom prípade nenanášajte na citlivé miesta (sliznice, okolie očí), pretože si môžete ešte viac uškodiť. Ak si nie ste istý, poraďte sa s lekárnikom alebo lekárom. 

Pár viet na záver

Je dôležité vedieť rozlišovať medzi papilómami a bradavicami, pretože ich liečba môže byť rôzna. Môžete skúsiť alternatívnu liečbu, avšak treba počítať s tým, že výsledky sa nedostavia tak skoro, ako pri tradičnej liečbe. 

Pokiaľ nemáte desiatky výrastkov, ale len zopár, môžete si pomôcť prírodnými preparátmi a vyhnúť sa tak niekoľkohodinovému sedeniu v čakárni. Za vyskúšanie nič nedáte. A, samozrejme, pri každom oleji nezabudnite čítať návod na použitie. V každom prípade je namieste, aby sa na váš kožný problém pozrel lekár. Niektoré druhy HPV totiž môžu viesť k rozvoju rakoviny. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *