Blog

26 + 2 skvelých tipov ako použiť čajovníkový olej

Olej Tea Tree sa považuje za jeden z najbezpečnejších esenciálnych olejov, ktorý sa môže používať na kožu. Tiež je považovaný za silný liečivý prípravok a mnohí ľudia ho preferujú ako prírodnú alternatívu k niektorým liekom a kozmetickým produktom pre starostlivosť o pleť, ktoré môžu obsahovať nešetrné chemikálie. V súčasnosti mnohé prípravky na čistenie tváre, šampóny a iné kozmetické produkty obsahujú olej Tea Tree ako svoju aktívnu zložku.

1. Ošetrenie pupienkov a pokožky náchylnej na akné

Silné antibakteriálne zložky, nachádzajúce sa v oleji Tea Tree, z neho robia vynikajúcu voľbu pre ošetrenie pokožky náchylnej na akné. Stačí, ak len malé množstva oleja prenikne do pokožky a odblokuje mazové žľazy od nahromadeného kožného mazu a odumretých kožných buniek. Olej Tea Tree dokáže tiež vysušiť čierne bodky, pupienky a iné vyrážky a tak postupom času zmenšiť ich veľkosť. Je však dôležité pripomenúť, že aj keď použitie oleja Tea Tree môže zlepšiť kondíciu pokožky, použitie príliš veľkého množstva oleja Tea Tree môže vysušovať kožu a tým vyprovokovať telo k nadmernej produkcii kožného mazu a následne viesť k zhoršenie stavu pokožky.

Môžete ošetrovať vyrážky na čele, lícach alebo nose zmiešaním niekoľkých kvapiek čistého oleja Tea Tree v čajovej lyžičke s levanduľovým esenciálnym olejom a nanášať pomocou vaty. Zmes treba ponechať na ošetrovanom mieste niekoľko hodín alebo cez noc, aby sa dostavili lepšie účinky.

Vyrážky na chrbte, hrudi a inde na tele ošetrujte kúpeľom s olejom Tea Tree. Pridajte niekoľko kvapiek oleja do svojho pravidelného kúpeľa, ktorý má trvať aspoň desať minút. Táto metóda pôsobí proti baktériám a vedie k viditeľne sviežej, žiariacej a zdravo vyzerajúcej pokožke.

2. Zosvetlenie jaziev

Olej Tea Tree obsahuje antioxidanty, ktoré podporujú regeneráciu kožných buniek. Je tiež oveľa lacnejší a je prírodnou alternatívou k drahým kozmetickým krémom. Ak budete denne používať olej Tea Tree zmiešaný s nosným olejom (napr. hroznový, šípkový, nimbový, pestrecový, saflorový…) alebo sérum s olejom Tea Tree a budete masírovať jazvy touto zmesou až kým sa úplne neabsorbuje, docielite zlepšenie vzhľadu vašej pokožky.

TIP: pridajte 1 kvapku oleja z čajovníka k 1 1/2 lyžičky raw medu. Masírujte postihnuté miesta a nechajte pôsobiť aspoň 15-20 minút. Jemne opláchnite studenou vodou. Robte to denne a časom uvidíte, že jazvy začínajú blednúť.

TIP: moringový olej je vynikajúci na zjemnenie jaziev a tiež pomáha oživiť matnú, ovisnutú pokožku a zlepšiť vzhľad jemných vrások. V kombinácii s olejom z čajovníka je zmes účinným prípravkom na zjemnenie vzhľadu jaziev. Vmasírujte 2 kvapky oleja z čajovníka v kombinácii s niekoľkými kvapkami oleja moringa do postihnutých miest dvakrát denne.

 3. Ošetrenie rezných rán a infekcií

Ak ste sa porezali, alebo máte drobnú infekciu na nekrytej rane, môžete použiť olej Tea Tree v kombinácii s levanduľovým esenciálnym olejom. Najskôr dôkladne vypláchnite ranu vodou a potom rozpusťte dve kvapky oleja Tea Tree a levanduľový olej v troche jojobového oleja, naneste na reznú ranu a prikryte obväzom, aby ste predišli infekcii.

4. Ošetrenie miest zapálených po holení

Miesta, ktoré sa zapália po holení, môžu byť nevzhľadné, nepríjemné a dokonca bolestivé, ak zostanú neošetrené. Naneste malé množstvo oleja Tea Tree na postihnuté miesta a tento prírodný sťahujúci prípravok zmierni podráždenie, spôsobené holením. Môžete si potrieť tieto miesta aj levanduľovou alebo rozmarínovou kvetovou vodou.

5. Vyčistenie a zlepšenie stavu vlasov aj pokožky hlavy

Prirodzené terapeutické vlastnosti a čistiace schopnosti oleja Tea Tree z neho robia mimoriadne užitočnú prísadu do vášho šampónu. Pridaním niekoľkých kvapiek oleja Tea Tree do šampónu môžete predísť nahromadeniu chemikálií, mazu a odumretých kožných buniek na pokožke hlavy a dôkladne vyčistiť vlasy počas ich umývania.

Na zlepšenie stavu vlasov použite horčičný, ricínový, avokádový alebo zázvorový olej s niekoľkými kvapkami oleja Tea Tree, čo pomôže zlepšiť hydratáciu vlasov a dodá im zdravý jas. Masírujte túto zmes do pokožky hlavy a vtierajte do celých vlasov dvakrát týždenne a nechajte pôsobiť aspoň tridsať minút pred umytím vlasov.

6. Pre zdravšie vlasy

Olej Tea Tree dokáže tiež stimulovať prietok krvi do pokožky hlavy a vlasových folikulov, čo môže podporiť zdravší rast vlasov. Pravidelné používanie oleja Tea Tree, alebo používanie šampónu/kondicionéra, prípadne masky s olejom Tea Tree, môže zlepšiť celkovú kondíciu pokožky hlavy a vlasov vďaka antibakteriálnym a antiseptickým vlastnostiam oleja. Pravidelné používanie oleja Tea Tree ochráni pokožku hlavy pred ďalšou infekciou, čo povedie k lepšej výžive vlasových korienkov a lepšiemu stavu vlasov.

7. Ošetrenie lupín

Lupiny sú spôsobené prirodzene sa vyskytujúcimi mikróbmi na pokožke hlavy. Keď sú tieto mikróby živené prirodzeným mazom na pokožke hlavy, vzniká vedľajší produkt, ktorý spôsobuje citlivosť a zápalovú odozvu vo forme svrbenia a vločkovej pokožky. Olej Tea Tree, použitý na pokožku hlavy vo forme šampónu s pár kvapkami Tea Tree oleja alebo zmesi nosných olejov (nimbový, baobabový, avokádový) môže pomôcť liečiť suchú a svrbivú pokožku hlavy.

8. Ako dezinfekcia rúk

Doma si môžete pripraviť vlastný prírodný dezinfekčný prípravok na ruky zmiešaním Aloe Vera, oleja Tea Tree a levanduľového oleja vo fľaši s rozprašovačom. Aloe Vera je prospešné pre výživu a hydratáciu pokožky a oleje pôsobia ako antibakteriálne činidlá v dezinfekčnom prípravku.

9. Na podporu liečby symptómov nechtovej mykózy

Nechtová mykóza sa objavuje ako žltkasté nechty so zväčšenou hrúbkou a zmeneným tvarom. Ak sa nechty ponechajú neliečené, výsledkom môže byť značne bolestivý stav, nepohodlie až strata nechtu. Na udržanie čistých a kľudných nechtov sa dá použiť olej Tea Tree. Naneste niekoľko kvapiek riedeného oleja (napr. v nimbovom oleji, makadamiový, argánový) na postihnuté miesta. Zvýši sa tým aj hydratáciu nechtu a okolitej kože. Vďaka svojim antibakteriálnym a antimykotickým účinkom dokáže Tea Tree olej účinne bojovať proti hubovým infekciám ako je mykóza nechtov či rôzne ďalšie lokálne plesne.

10. Na odstránenie vlasových vší

Napriek tomu, že dávnejšie štúdie odporúčali olej Tea Tree ako užitočný prípravok proti vlasovým všiam, vyčesávanie zostáva až doposiaľ najefektívnejším postupom proti tejto nepríjemnosti. Na odstránenie vlasových vší sa odporúča použitie kondicionéra v kombinácii s hustým hrebeňom. Predchádzajúce výskumy odporúčali, že olej Tea Tree dokáže zabiť vlasové vši v zakuklenom a dospelom štádiu života, ako aj znížiť počet hníd, ktoré sa vyliahnu. Ak máte vlasové vši, pridajte olej Tea Tree do šampónu, alebo zmiešajte s nosným olejom, napr. s nimbovým, ktorý je tiež veľmi účinný bojovník proti všiam. Používajte na zmiernenie podráždenie a na úľavu od svrbenia pokožky.

TIP: Nalejte trochu vody do hrnca, prevarte v nej 10 klinčekov a odstavte. Nechajte vychladnúť, potom preceďte a nalejte „klinčekovú vodu“ do fľaštičky s rozprašovačom. Pridajte 20 kvapiek tea tree oleja a môžete aj trošku mätového oleja. Pretrepte. Potom nastriekajte na vlasy, v ktorých sú vši a nechajte pôsobiť.

11. Na ošetrenie bodnutí a uštipnutí hmyzom

Olej Tea Tree je vysoko účinný pri ošetrení bodnutí po komároch a hmyze pretože pomáha redukovať opuch kože. Po zriedení oleja Tea Tree v nosnom oleji, napr. baobabovom, klinčekovom, aloe vera, naneste na postihnuté miesto, minimalizuje sa svrbenie. Nezabudnite zakryť obväzom miesto bodnutia alebo uštipnutia, aby sa olej nevyparil, alebo nezotrel. Môžete opakovať ošetrenie postihnutého miesta dvakrát denne až do vyliečenia.

12. Úľava pri psoriáze

Olej Tea Tree môže uľaviť od diskomfortu spôsobeného psoriázou vďaka svojim antibakteriálnym vlastnostiam. Olej Tea Tree používajte v kombinácii desať kvapiek s dvoma polievkovými lyžicami  oleja (nimbový, cesnakový, pšeničné klíčky, baobabový, rakytníkový atď.) a masírujte do postihnutej plochy dvakrát denne. Takto sa dostane do hlbších vrstiev kože a zmenší aj jazvy po psoriáze.

TIP: liečivý roztok: V sklenenej fľaši skombinujte 4 polievkové lyžice nimbového alebo cesnakového oleja, 10 kvapiek upokojujúceho levanduľového oleja a 20 kvapiek oleja z čajovníka. Dobre pomiešajte. Nanášajte niekoľko kvapiek tohto liečiva na postihnuté miesta 1-2 krát denne.

liečba pokožky na hlave: Psoriáza na pokožke hlavy môže byť frustrujúca – odlupujúce sa vrstvy kože, svrbenie a začervenanie vám môžu spôsobiť podráždenosť. Dodajte svojmu bežnému miernemu šampónu antiseptické vlastnosti, pridaním 1-2 kvapiek oleja z čajovníka pri každom umývaní, aby zmiernil zápal na pokožke hlavy.

masážny olej na pokožku hlavy: Pridajte 5 kvapiek oleja z čajovníka do 1 polievkovej lyžice kokosového alebo iného oleja oleja a vmasírujte do pokožky hlavy. Nechajte pôsobiť cez noc.

13. Olej Tea Tree na ošetrenie suchej kože s ekzémom

Olej Tea Tree má antiseptické vlastnosti, ktoré môžu uľaviť od svrbenia okolo vyrážok a pľuzgierov. Na ošetrenie suchej svrbivej kože zmiešajte dvadsať kvapiek oleja Tea Tree s polovicou šálky mandľového, sójového, argánového alebo baobabového oleja. Úľava sa dostaví, ak budete jemným krúživým pohybom nanášať zmes na postihnuté miesta dvakrát denne. Ak sa ekzém vyskytuje na tele, pomôže vyššie uvedený kúpeľ s olejom Tea Tree. Môžete si rozpustiť bambucké maslo a do vychladnutého pridať šípkový, pestrecový olej a vitamín E.

14. Odstránenie znamienok na koži

Znamienka na koži sú malé výrastky na koži telovej farby. Napriek tomu, že sú neškodné, môže byť ťažké odstrániť ich. Bolo však zistené, že olej Tea Tree sa dá použiť ako účinné ošetrenie kožných znamienok pre svoju kombináciu antiseptických, antibakteriálnych a protivírusových vlastnosti. Jednoducho naneste správne riedený olej Tea Tree napr. v cesnakovom a nimbovom oleji, na kožné znamienko pomocou vaty a nechať vysušiť. Zistite, že kožné znamienko sa pomaly stráca.

15. Úľava pri kiahňach

Úľavu od svrbenia spôsobeného kiahňami poskytne koži polhodinový kúpeľ s niekoľkými kvapkami oleja Tea Tree rozriedeného v niektorom nosnom oleji (mandľový, marhuľový, baobabový). Keďže ich pôvodcom je herpetický vírus, potieranie pľuzgierikov vatovou tyčinkou namočenou v neriedenom Tea Tree oleji, alebo alkoholovom roztoku, pomáha pri zvládnutí tohto nepríjemného ochorenia. Tlmí svrbenie, zabraňuje infikovaniu vyrážok a tým aj predchádza vzniku jaziev po nich.

16. Herpes a afty

Pri prvom náznaku blížiaceho sa oparu, ako je šklbanie na pere a začínajúci opuch, poklepávajte postihnuté miesto neriedeným Tea Tree olejom každé 2 hodiny, prípadne zmiešajte s troškou alkoholu, napr. vodkou. Ak zasiahnete včas, tea tree olej si poradí s vírusmi a zabráni rozvoju herpetickej vyrážky. Pri rozvinutom štádiu urýchli aplikácia oleja ústup problémov.

Vatovou tyčinkou si pomôžete tiež pri boľavých aftách v ústach, prípadne môžete ústnu dutinu vyplachovať olejom zriedeným v pohári vlažnej vody. Pomáha aj pri opuchoch ďasien a môže sa používať tiež ako ústna voda.

RECEPT NA DOMÁCU PRÍRODNÚ ÚSTNU VODU: 1 šálka destilovanej vody, 1 lyžica himalájskej ružovej soli, 1 lyžica jedlej sódy, 8 kvapiek Tea Tree oleja (poprípade esenciálneho oleja mäta). Zmiešajte všetky prísady v nádobe a dôkladne premiešajte. Pred každým použitím dobre pretrepte. Preplachujte 1 až 2 čajové lyžičky tejto zmesi v ústach asi minútu, potom vypľujte a vypláchnite vodou.

17. Nachladnutie a bolesť hrdla

Tea Tree olej má protizápalové účinky, vďaka čomu poskytuje úľavu od nachladnutia a zároveň dokáže zmierniť zápal a uľaviť od bolesti hrdla. Aj preto sa používa napríklad pri problémoch, ako je zápal ďasien či bolesť zubov.

Ak vás postihli bolesti hrdla, ľahko si pripravíte účinné kloktadlo. Do lyžičky medu nakvapkajte 5 kvapiek tea tree, rozmiešajte v 0,75 dl vlažnej vody a kloktajte niekoľkokrát denne.

18. Nádcha

Pri nádche je veľmi účinné inhalovanie oleja z Tea Tree pomocou aromalampy alebo z nádoby s horúcou vodou. Okrem pozitívneho upokujujúceho vplyvu na dýchacie cesty účinné látky zároveň ničením vírusov vo vzduchu dezinfikujú priestor miestnosti.

Zvlhčovanie a podpornú hygienu nosa pri prechladnutí dosiahnete pridaním 4 kvapiek olejčeka tea tree do 25 ml nosného spreja Vincentka (môže sa aj inhalovať cez difúzer). Pred každým použitím dobre potraste a aplikujte 4 vstreky do každej nosnej dierky.

Deťom pomôžete a uľavíte, ak do mandľového alebo marhuľového oleja pridáte tea tree olej. Na polievkovú lyžicu postačia 1-2 kvapky. Touto zmesou potom pomocou vatovej tyčinky čistite nosné dierky.

19. Upokojí infekciu nosných dutín

Ak máte upchatý nos, uvarte si vodu a kvapnite do nej pár kvapiek tea tree oleja. Vezmite si uterák, prikryte si hlavu nad hrncom a začnite inhalovať. Zhlboka vdychujte a vydychujte, obidve nosom, asi 5 až 10 minút. Uvidíte, že to pomôže.

20. Gynekologické zápaly a svrbenie

Významnou vlastnosťou oleja tea tree je schopnosť účinne bojovať s kandidou albicans. Tá je najbežnejším pôvodcom gynekologických ťažkostí. Pri prvých príznakoch vaginálneho dyskomfortu, pred aplikáciou do pošvy je potrebné Tea Tree olej zriediť. Aplikácia nezriedeného čajovníkového oleja na intímne partie vám privodí intenzívne pálenie, štípanie a sčervenanie slizníc.

Postup 1: 2 kvapky čajovníkového oleja zmiešajte s 1 kávovou lyžičkou panenského kokosového oleja. Zaveďte čistým prstom do pošvy 2 – 3x denne (ráno a večer pred spaním).

Postup 2: menštruačný tampón z biobavlny namočte do liečivého prípravku (cca 1 čajovú lyžičku kokosového oleja s 3-4 kvapkami čajovníkového), zaveďte do pošvy a nechajte pôsobiť 3 – 4 hodiny. Opakujte 3 dni po sebe 2 -3x denne (ideálne ráno a večer).  Olej prináša rýchlu úľavu, neštípe, ochladzuje podráždené sliznice a pôsobí anitsepticky. Vo fáze akútnych prejavov infekcie je vhodné aplikovať liečivé prípravky častejšie, zhruba po 3-4 dňoch je obvykle možné znížiť frekvenciu aplikácie prípravkov na 2x denne, po úplnom vymiznutí príznakov je vhodné ešte niekoľko dní robiť doliečovaciu kúru 1x denne večer pred spaním.

21. Prečisťuje vzduch

Tea tree olej sa využíva aj v aromaterapii. Pokojne prikvapkajte trošku oleja do difuzéra a odstránite zápach v miestnosti, súčasne aj prečistíte vzduch. Týmto spôsobom tiež bojujete proti baktériám, vírusom, plesniam a ďalším choroboplodným zárodkom vo vašom dome, či byte.

22. Pomáha odstrániť kliešte

Niekoľko mesiacov v roku veľmi užitočný pomocník. Keď si nájdete na pokožke prisatého kliešťa, nakvapkajte naň trošku tea tree oleja a nechajte chvíľu pôsobiť. Podľa mnohých, čo to vyskúšali, ide potom kliešť ľahšie vytiahnuť a nehrozí, že vám v pokožke zostane hlavička, ktorá by mohla byť infekčná.

23. Osviežuje oblečenie

Keď pôjdete najbližšie prať, pridajte do pracieho prášku pár kvapiek tohto oleja. Je to jednoduché a ekologické riešenie, ako odstrániť nepríjemné pachy, ktoré vznikajú nahromadením baktérií v práčke.

24. Viacúčelový čistiaci prostriedok do domácnosti

Univerzálny čistiaci sprej, ktorý dobre funguje na rôzne povrchy (pozor, nie na mramor alebo žulu, na ktoré je príliš kyslý a mohol by ich poškodiť). Zmiešajte dva hrnčeky horúcej vody, pol hrnčeka bežného octu a pridajte 10 kvapiek tea tree oleja. Premiešajte, dajte do fľašky s rozprašovačom a máte ekologický, lacný a účinný čistiaci prostriedok.

25. Dezodorant

Eliminujte telesný zápach účinne a prirodzene olejom z čajovníka. Silný antibakteriálny olej zničí baktérie, ktoré spôsobujú zrelý telesný pach. Väčšina komerčných antiperspirantov obsahuje množstvo toxických prísad, vrátane hliníka, a fungujú na princípe blokovania pórov, čo nie je dobré. Použitie prirodzeného dezodoračného prípravku vám poskytne rovnaké výsledky, okrem všetkých tých škodlivých chemikálií. Vyskúšajte nižšie uvedené recepty pre bezpečnú a účinnú kontrolu telesného pachu s olejom z čajovníka.

Na dezodorant budete potrebovať: 1/4 šálky kokosového oleja, 1/4 šálky kukuričného škrobu, 1/4 šálky sódy bikarbóny, 25 – 30 kvapiek esenciálneho oleja z čajovníka. Kokosový olej nechajte rozpustiť. Odstavte z tepla a pridajte ostatné zložky. Nalejte do sklenenej nádoby alebo do prázdneho téglika od krému a nechajte niekoľko hodín odpočívať. Aplikujte!

26. Insekticíd

Prečo si vybrať nešetrné odpudzovače hmyzu, ktoré obsahujú DEET, keď môžete bojovať proti hmyzu pomocou bezpečných a prirodzených metód. Antiparazitné vlastnosti čajovníkového oleja pomáhajú zničiť a odpudzovať mravce, komáre, pavúky a ďalšie.

TIP: kontrola škodcov v domácnosti: zbavte sa mravcov a iného hmyzu pomocou stierania skriniek roztokom niekoľkých kvapiek oleja z čajovníka zmiešaného s vodou. Prípadne môžete namočiť bavlnené lopty v oleji z čajovníka a umiestniť ich okolo domu v oblastiach, ktoré priťahujú škodcov.

TIP: repelent proti hmyzu: Pre bezpečný, prirodzený sprej, do 0.5 l rozprašovacej fľaše pridajte 1/4 šálky rozmarínovej vody a zvyšok doplňte vodou. Pridajte 15 kvapiek oleja z čajovníka, 10 kvapiek oleja z mäty piepornej a 10 kvapiek citrónového esenciálneho oleja (výborný prírodný insekticíd). Dobre zamiešajte. Striekajte na oblečenie pred pobytom vonku, aby ste sa ochránili pred hmyzom.

Vždy pamätajte na to, že pred použitím oleja Tea Tree na pokožku musíte vykonať náplasťový test, aby ste sa uistili, že nemáte nepriaznivú reakciu na olej. Ak spozorujete akékoľvek začervenanie, podráždenie alebo tvorbu vyrážok, opláchnite testované miesto a nepoužívajte znovu olej Tea Tree. Olej Tea Tree sa nikdy nesmie požiť ani aplikovať okolo úst, lebo môže byť jedovatý, ak sa skonzumuje hoci aj v malom množstve.

Dôležité: Olej z čajovníka je pri požití toxický, takže v žiadnom prípade nie je určený na vnútorné použitie.

tea tree olej

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *