Blog

Psoriáza. Čo to je a ako zmierniť jej príznaky prírodnými olejmi

Nimbovy, baobabovy a cesnakovy olej v hnedych flaskach

Viete, čo je psoriáza a ako sa prejavuje? Bojujete s červenými, šupinatými a svrbivými fľakmi po celý svoj život a hľadáte prírodnú cestu, ako príznaky psoriázy zmierniť alebo sa ich nadobro zbaviť? Pri terapii vám pomôžu aj jedinečné prírodné oleje Bellmedi. Čítajte ďalej a dozviete sa, po akom prírodnom oleji siahnuť v rôznych prípadoch psoriázy alebo aký olej Bellmedi využiť ako prevenciu proti psoriáze.  

Keď sa povie psoriáza, ľudia sa začnú deliť na dve skupiny – tí, ktorí o ochorení nikdy nepočuli, no už samotný názov „psoriáza“ v nich negatívne rezonuje a boja sa, že sa psoriáza prenáša a že sa môžu nakaziť. A potom je tu druhá skupina – tí, ktorí sa so psoriázou už stretli a trpia nejakou jej formou už dlhé roky. Na Slovensku je evidovaných viac ako 100 000 ľudí trpiacich psoriázou. Postihuje ženy i mužov v dospelom veku. Psoriáza sa vyskytuje aj u detí. 

Čo je psoriáza?

Psoriáza (lupienka) je autoimúnne dermatologické ochorenie, ktoré vzniká, keď imunitný systém vysiela falošné signály a spôsobuje, že sa kožné bunky obnovujú príliš rýchlo. Kožné bunky sa bežne obnovujú každých 28 dní, no pri psoriáze to je až niekoľkonásobne rýchlejšie, čo spôsobuje psoriatické „fľaky“, ktoré sú typické pre svoj hrubší, vrstevný a citlivejší povrch a suché šupinky. Tieto ložiská sa zapaľujú, svrbia a častokrát vedú aj k bolestiam. Psoriáza sa môže vyskytnúť kdekoľvek na tele – najčastejšie ložiská nájdete na lakťoch, vo vlasovej pokožke, kolená, chodidlá, obočie, vlasová línia a pod.). Psoriáza však nie je iba o viditeľných problémoch s kožou – psoriáza môže byť aj vnútorná a spôsobovať psoriatickú artritídu, kedy postihuje kĺby, spôsobuje bolesť pri pohybe, opuchy a ovplyvňuje tiež jemnú motoriku. 

Psoriáza stojí aj za radom psychických problémov, najmä keď je viditeľná – znižuje sebavedomie, spôsobuje úzkosť, uzavretosť a prehlbuje pocity menejcennosti.

Ako sa prenáša psoriáza? Psoriáza NIE JE nákazlivá, a teda sa neprenáša z človeka na človeka. Za toto chronické autoimúnne ochorenie kože môže genetika v kombinácii s vonkajšími faktormi. 

Ako sa psoriáza prejavuje a ako zmierniť jej príznaky?

Psoriáza má rôzne podoby a môže byť veľmi ťažko identifikovateľná. Ako teda psoriáza vyzerá? Najčastejšie sa prejavuje ružovo-červenými miestami na koži, ktoré sú pokryté odlupujúcimi sa šupinkami striebristej farby. Tieto miesta sú extrémne suché, svrbia, praskajú a tvoria sa na nich ranky, ktoré sa môžu zapáliť a spôsobiť tak ďalšie problémy. Psoriáza vo vlasoch vyzerá ako veľké lupiny, niekedy sú zažltnuté a veľmi svrbia – pokrývajú veľké plochy, niekedy celú vlasovú pokožku až s prechodom pod vlasovú líniu.

Psoriáza je dermatologické ochorenie genetického pôvodu, no nemusí sa prejavovať stále. Reaguje na tzv. vonkajšie (UV žiarenie, poranenie kože, röntgen) alebo vnútorné spúšťače (alkohol, fajčenie, hormonálne zmeny, stres, infekcie, diéta, gravidita). Psoriáza a strava idú ruka v ruke a je potrebné dbať na správnu výživu. Jej príznaky zmiernite správnou a zdravou životosprávou, psychickou pohodou a hlavne pravidelným (niekoľkokrát denne) premasťovaním a hydratovaním postihnutého miesta prírodnými olejmi alebo antibakteriálnou kozmetikou s hydratačným účinkom.

TIP! Vyskúšajte na psoriázu Baobabový olej Bellmedi, ktorý upokojuje podráždenú pokožku.

Druhy psoriázy

Psoriáza má rôzne formy a u každého sa môže prejavovať v inej sile. V jednej rodine môžu psoriázou trpieť všetci členovia, a každý môže mať prejavy inej formy psoriázy. Aké druhy psoriázy poznáme?

 • Psoriasis vulgaris – táto forma psoriázy postihuje až 95 % pacientov. Vyskytuje sa na rôznych častiach teľa – ložiská svrbia, sú citlivé a začervenané. Ložiská sa pravidelne vracajú.
 • Psoriasis guttata – malé červené šupinaté bodky po tele – často je spúšťačom streptokoková infekcia horných dýchacích ciest.
 • Psoriasis nummularis – ložiská sú okrúhle a pripomínajú mincu
 • Psoriasis pustulosa – v ložiskách sa objavujú malé pľuzgieriky plné hnisu, ale bez infekcie
 • Psoriasis erythrodermica – prejavuje sa červenými odlupujúcimi sa plochami po celom tele
 • Psoriasis arthritica – zápalová a chronická artritída, ktorá postihuje kĺby

Pri podozrení na psoriázu je potrebné stav konzultovať s lekárom, ktorý odporučí ďalší postup v liečbe. Na hydratovanie a premasťovanie pokožky môžete použiť 100 % prírodné oleje Bellmedi, ktoré pokožku upokoja a zmiernia prejavy psoriázy.

Život so psoriázou Mária (33):Psoriázu máme v rodine z otcovej strany. U mňa sa psoriáza začala prejavovať približne v období puberty. Suché šupinaté lakte, suchá pokožka na nohách, lupiny v obočí. Najhoršie si to však odnáša vlasová pokožka – psoriázu mám aj vo vlasoch – veľké svrbivé miesta a lupiny, ktorých sa prakticky nedá ničím zbaviť. Na suché miesta po tele mi zaberá arganový olej a bambucké maslo, na vlasy postupne skúšam zábaly z baobabového oleja s esenciálnym olejom tea tree, ktoré pokožku upokojujú a hydratujú.“

Mandlovy a pestrecovy olej Bellmedi

Čo zaberá na psoriázu? Vyskúšajte prírodné oleje Bellmedi

Suchú pokožku a miesta s nadmernou tvorbou kožných buniek – šupiniek je potrebné pravidelne premasťovať a hydratovať. Viackrát denne si postihnuté miesta natierajte prírodnými olejmi Bellmedi. Ktoré prírodné BIO oleje Bellmedi vyskúšať?

 • Na silnú psoriázu vyskúšajte baobabový, cesnakový alebo nimbový olej, ktoré doplníte pár kvapkami esenciálneho čajovníkového oleja
 • Na podráždenú pokožku a zmiernenie príznakov vám pomôže aj aloe vera olej alebo vitamín E olej. 
 • Na prevenciu zápalových prejavov alebo prevenciu zhoršenia psoriázy vyskúšajte šípkový olej, pestrecový olej, avokádový olej alebo hroznový olej. 
 • Pre mladšiu pokožku so psoriázou odporúčame sladký mandľový olej alebo moringový olej. Vyskúšajte najmä na psoriázu u detí.
 • Tehotné ženy by na psoriázu mali používať bambucké maslo

Bellmedi – prírodné oleje, ktoré liečia silou prírody! Ako fungujú jedinečné prírodné oleje Bellmedi na psoriázu? Inšpirujte sa pravdivými príbehmi a recenziami našich klientov. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *