Blog

Pokožka v jeseni – ako sa o ňu starať?

Pokožka v jeseni

Stáva sa to každý rok. Dni sa začínajú skracovať, teploty pomaly klesajú a príjemný letný vánok je nahradený studenším jesenným vetrom. Prišla jeseň. A s ňou aj všetky nástrahy pre vašu pokožku. Tak ako im čeliť?

Náhle zmeny teplôt, častejšie dažde a studený vietor negatívne vplývajú na kožu, ktorá trpí a preto sa počas jesene objavujú rôzne kožné problémy, od ktorých ste počas zvyšku roka mali pokoj.

Medzi najčastejšie problémy patrí suchá pokožka na rukách, tvári a na hlave, šupinatosť, začervenanie, ekzém, prosiáza a vypadávanie vlasov. Ak sa chcete týmto problémom vyhnúť, je potrebné trošku pozmeniť starostlivosť o celý povrch vášho tela.

Zbavte sa nadbytočnej suchej kože

Po letných mesiacoch pobytu pri vodeopaľovania sa, môže vaša pokožka pôsobiť unavenezostarnuto. Spôsobuje to vrchná vrstva odumretej pokožky, ktorej je sa počas jesene nutné zbaviť. Preto sa zamerajte sa na peeling. Prostredníctvom jemnej masáže sa zbavíte sa nadbytočnej, suchej pokožky, prekrvíte spodnejšie vrstvy kože a dodáte jej potrebné vitamíny a živiny.

Je na vás, aký prípravok si zvolíte. V obchodoch nájdete mnoho rôznych druhov peelingu, či už rozdelených podľa typu pleti alebo podľa účinkov, ktoré majú priniesť. Na druhej strane, môžete vyskúšať aj domáce recepty, napríklad s využitím kávových usadenín alebo skryštalizovaného medu. Dobrou voľbou je aj BellMedi peelingové mydlo. Avšak, je potrebné dávať pozor na frekvenciu jeho využitia. Počas jesene stačí využiť peeling jeden krát do týždňa, aby sa zabránilo častému vysúšaniu pokožky.

Hydratácia je základ

Hydratovať, hydratovať a hydratovať. Napriek tomu, že už nie je leto, pokožka potrebuje dostatočnú zásobu vody, aby zostala pružná a svieža. Preto nezabúdajte na pravidelný pitný režim, ktorý mnohí ľudia počas chladnejších mesiacov zanedbávajú.

Okrem pitného režimu viete pokožke pomôcť aj pomocou hydratačných krémov alebo olejov, ktoré obsahujú vitamínyzložky na hydratovanie. Príkladom môže byť Bambucké maslo, ktoré môžete použiť samotné, alebo primiešať do vášho bežne používaného krému. Okrem Bambuckého masla je na hydratáciu výborný Baobabový olej. Oba produkty sa veľmi rýchlo vstrebávajú do pokožky bez zanechania mastného filmu na povrchu, a zabraňujú jej opätovnému vysúšaniu sa.

jesenna starostlivost

Zamerajte sa na produkty

Rovnako, ako vymieňate šatník z letného na jesenný, musíte pozmeniť aj kozmetické produkty, ktoré prichádzajú do kontaktu s vašou pokožkou. Týka sa to hlavne sprchových gélov a šampónov. Mnohé z nich obsahujú látky, ktoré pokožku nadmerne vysúšajú, čo s kombináciou nepriaznivého počasia dáva základ dermatologickým problémom.

Preto nahraďte letné sprchové gély, krémovejšími gélmi alebo mastnejšími produktami na báze oleja, ktoré nie sú agresívne ku pokožke. Po sprche ich aplikujte telové produkty, pretože v tomto momente je pokožka najviac prekrvená a dokáže vstrebať najviac živín.
U šampónov platí podobné pravidlo, s obmenou, že by ste sa mali sústrediť na vlasovú výživu, pretože sú po lete oslabené a vysušené z pobytu na prudkom slnku.

Nezabudnite na ruky, tvár a pery

Počas jesene sú najčastejším problémom popraskané pery a suché ruky, pretože sú najviac vystavené studenému vetru a chladu. Preto sa nebojte investovať do kvalitnejšieho krému na ruky a viacerých balzamov na pery, aby ste ich mali vždy na dosah.

Pri výbere prípravkov sa zamerajte na zložky, ktoré obsahujú. Najlepšie sú tie, ktoré obsahujú Ricínový olej. Posilňujú obranyschopnosť pokožky a zvyšujú jej odolnosť voči nepriaznivému prostrediu.

ricinovy olej

Ekzémy a psoriáza

Vážnejšie problémy ako sú ekzém alebo psoriáza vyžadujú opatrnejší prístup, ako bežné dermatologické problémy. Pokožka je pri týchto ochoreniach suchá, podráždená a veľmi svrbí. Preto sa zamerajte na na špecializované produkty alebo 100 % prírodné oleje ako je Nimbový alebo Cesnakový olej. Jedná sa o čisto prírodné oleje bez pridaných látok, ktoré podráždenú pokožku upokojujú, vyživujú a pomáhajú pri jej obnove už pri prvých použitiach. Vďaka priamemu lisovaniu za studena, oleje neobsahujú žiadne chemikálie, ktoré by dané problémy mohli zhoršiť.
Navyše, oba oleje viete využiť aj v iných oblastiach ako sú vlasy (časté vypadávanie, lámavosť), nechty (pevnosť a zdravý rast), alebo akné.

Vyvetrajte si hlavu

A to doslova. Počas chladnejších dní si ju často prikrývame čiapkami alebo inými pokrývkami hlavy, čo spôsobuje, že vlasová pokožka nedýcha a je vystavená nadmernému poteniu. To môže mať za následok vznik začervenanejsuchej pokožky, vznik lupín, pocit podráždeniasvrbenia, a vypadávanie vlasov.

Preto, ak bude počasie trošku priaznivejšie, určite choďte na krátku prechádzku s odokrytou hlavou. Bude to prospešné nie len pre vlasy, ale aj pre celý organizmus.