Blog

Ako si správne vybrať a používať baobabový olej?

Na využitie všetkých benefitov baobabového oleja sú potrebné tri veci. Vedieť si vybrať ten správny olej, aplikovať ho vhodným spôsobom a správne ho uchovávať, aby ste neprichádzali o cenné vlastnosti, ktorými tento olej disponuje. V prípade baobabového oleja totiž platí, že ide o skutočného pomocníka zdravia, ku ktorému je potrebné aj zodpovedne pristupovať. A vtedy sa vám aj patrične odvďačí.

Lisovanie za studena

Je to veľmi dôležitý predpoklad, aby vám olej fungoval tak, ako má. Baobabový olej je totiž nesmierne bohatý na vitamín C. Dokonca má približne desaťkrát vyššiu koncentráciu vitamínu C ako pomaranče. Je to vitamín C, ktorý hlavne v zime oživuje pokožku, zvyšuje jej pružnosť a likviduje vrásky. Lenže práve vitamín C je extrémne citlivý na teplotu. Napríklad varenie ho dokáže úplne zabiť. Preto ak chcete baobabový olej plnohodnotný a skutočne nabitý céčkom, nikdy nevoľte iný, ako ten, ktorý je lisovaný za studena.

O kvalite napovie aj farba a vôňa

Presuňme sa od etikety priamo k oleju. Už ste sa dočítali, či je alebo nie je lisovaný za studena a následne je vhodné sa pozrieť na jeho farbu. Ak je to možné, tak aj vôňu. Farba kvalitného baobabového oleje je oriešková a vôňa je neutrálna. Nečakajte žiadne exotické vône, ani čuchové zážitky. Takýto olej je najprírodnejší, dobre sa roztiera, je plný kvalitných látok a nie je tak mastný ako iné druhy olejov. Dokonca je zaujímavé, že dokáže vytvoriť na pokožke ochranný film na 24 hodín. Samozrejme osprchovaním sa jeho účinok zmýva. Preto je vhodné ho aplikovať napríklad priamo po rannej sprche alebo ešte lepšie na noc.

Použitie v noci má viacero výhod

Aplikácia baobabového oleja je veľmi jednoduchá. Absolútnym základom je pokožku očistiť a zbaviť mejkapu aj líčenia. Je vhodné využívať kúru týmto prírodným  pokladom  hlavne na noc. Vtedy neprichádza napríklad k znečisteniu pokožky vonkajšími vplyvmi, pleť je očistená, umytá, pripravená prijímať vitamíny. Ideálne je mať pri aplikácii mierne navlhčenú tvár alebo miesta, kde ho chcete aplikovať. Vtedy sa vám tento olej prirodzene a rovnomerne rozotrie. Ak máte chvíľu čas, je dobré si pri aplikácii dopriať napríklad aj jemnú masáž tváre a problematických miest. Okrem aplikácie živín vás tento príjemný rituál aj uvoľní a pripraví na pokojný spánok. Najúčinnejšie je, ak budete baobabový olej používať denne.

Skladujte olej správne

Keďže je olej bez akýchkoľvek chemickým prímesí a konzervantov, aby sa látky v ňom neznehodnocovali, je potrebné ho správne skladovať. Iba vtedy vydrží olej skutočne účinný. Dbajte na to, aby bol olej čo najmenej otváraný, čím sa zníži možnosť oxidácie na vzduchu. Skladovanie zabezpečte na tmavom mieste, nie v blízkosti zdrojov tepla. Ideálna je izbová teplota do 22 stupňov Celzia. Olej je po otvorení napriek vhodnej starostlivosti nutné spotrebovať do dvanástich mesiacov.