Blog

Prečo vznikajú popraskané päty?

Boj s popraskanými pätami môže byť konečne minulosťou. V tomto článku vás oboznámime s príčinami, prevenciou a efektívnymi tipmi na popraskané päty. Zistite, ako môžete svojim nohám dopriať tú najlepšiu starostlivosť.

Popraskané päty: Príčina nie je len jedna

Popraskané päty sú dôsledkom niekoľkých faktorov a častokrát sa prelínajú. Jednou z hlavných príčin je chýbajúca hydratácia, keďže suchá pokožka je náchylnejšia na praskanie. 

Spúšťačom tvorby suchej pokožky a prasklín na chodidlách je i nadmerné zaťaženie nôh, či už z dlhého státia alebo chôdze. Keď sa k tomu pridá obuv, ktorá nedostatočne podporuje kolená, môže to byť ešte horšie. 

Starnutie pokožky tiež znižuje jej elasticitu a schopnosť udržiavať vlhkosť, čo vedie k väčšej náchylnosti na praskanie. 

V niektorých prípadoch môžu byť popraskané a suché päty tiež dôsledkom zdravotných problémov, ako je diabetes, ktorý ovplyvňuje krvný obeh a kožné ochorenia, ktoré menia štruktúru a vlhkosť pokožky.

Medzi ďalšie príčiny patria:

  • nedostatok vitamínov a minerálov v strave,
  • genetická predispozícia,
  • suché a chladné počasie,
  • pobyt v prekurovaných priestoroch,
  • častý kontakt s chlórovanou vodou. 

Aké príznaky sprevádzajú popraskané päty?

  • suchá a zhrubnutá koža so žltkastým alebo sivým nádychom,
  • začervenanie a zápal okolo prasklín (signalizuje podráždenie/infekciu), 
  • praskliny na pätách môžu byť bolestivé najmä pri chôdzi alebo státí,
  • v prípade hlbokých prasklín môže dôjsť k menšiemu krvácaniu, 
  • suchá koža okolo prasklín môže svrbieť,
  • ak sú praskliny hlboké alebo sa neliečia, môže dôjsť k infekcii (začervenanie, opuch, teplota v oblasti praskliny, hnisavý výtok).

Zaujímavosť: Vedeli ste, že chôdza naboso alebo nosenie otvorených topánok môže prispievať k vysúšaniu a praskaniu pokožky na chodidlách? Tento spôsob často neponúka dostatočnú ochranu a podporu, čo vedie k nadmernému opotrebovaniu pokožky vplyvom vonkajšieho prostredia.

Ako riešiť bolestivé popraskané päty

Na boľavé päty sa odporúča pravidelné zvlhčovanie a zmäkčovanie pokožky. Denne používajte hydratačné krémy alebo prírodné oleje (arganový olej, nimbový olej, mandľový olej, bambucké maslo).

Upozornenie: Oleje, krémy a prírodné maslá sa najefektívnejšie vstrebávajú do vlhkej pokožky. Po kúpeli a sprche je na to ideálny čas a koža lepšie absorbuje hydratačné a výživné zložky. 

TIP: Prečítajte si tiež článok Čo pomáha na popraskané päty?

Okrem toho odporúčame pravidelne odstraňovať zrohovatenú kožu pomocou pemzy alebo špeciálneho pilníka na päty, čo pomôže krémom lepšie preniknúť do hlbších vrstiev pokožky.

Ďalej by ste sa mali vyhýbať dlhodobému státiu na tvrdom povrchu a noseniu nevhodnej obuvi. Je dôležité nosiť topánky, ktoré poskytujú dostatočnú podporu klenby a majú mäkkú podrážku, čím sa znižuje tlak na päty. Okrem toho môžete pätám z času na čas dopriať hydratačné ponožky či peeling. 

Trápia vás popraskané päty? Objavte naše produkty na popraskané päty. 🦶

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *