Uncategorized

Čo ste o psoriáze možno nevedeli alebo 6 faktov, ktoré vás zoznámia so psoriázou

Podľa odborníkov nepozná vekové hranice a dokáže postihnúť prakticky akúkoľvek časť tela. Psoriázu je ťažko predvídať, keďže zistenie jej príčin je stále predmetom výskumov a štúdií. Zmierniť príznaky však dokážete, ale liek na jej skoncovanie je zatiaľ v nedohľadne. 

Základnej charakteristike a identifikácii psoriázy sme sa venovali v blogu “Psoriáza. Čo to je a ako zmierniť jej príznaky prírodnými olejmi”, v tomto článku si predstavíme zlomové fakty, ktoré vám rozšíria obzory.  

1. Imunita je kľúčová

Lekári si stále lámu hlavu nad tým, čo by dokázali dôveryhodne označiť za hlavnú príčinu vzniku psoriázy. Počuli ste napríklad o T bunkách? Bunky, ktoré v tele plnia obrannú funkciu a ničia cudzorodé mikroorganizmy, sa totiž podľa odbornej štúdie u pacientov so psoriázou správajú inak. Namiesto napadnutých buniek sa totiž T bunky cielia na zdravé a pre chod imunitného systému nevyhnutné bunky, preto sa aj predpokladá súvislosť vzniku psoriázy s oslabenou alebo trvalo narušenou imunitou. Ľudský organizmus následne reaguje zvýšenou tvorbou nových buniek a aj bielych krviniek, ktoré telo v takomto množstve nedokáže spotrebovať. Nevyužité bunky odumierajú, následne sa hromadia a vytvárajú hlavný symptóm psoriázy. 

2. Vplyv má aj kvalita ovzdušia

Ak sa trvalo pohybujete v prostredí s výrazne znečisteným ovzduším, tak aj tieto znečisťujúce látky môžu ovplyvniť vypuknutie psoriázy. Okrem prachových častíc, PAU či prchavých zlúčenín je rizikový predovšetkým obsah kadmia. Pacienti so psoriázou majú väčšinou zvýšené množstva kadmia v krvi, z čoho možno usúdiť, že obsah kadmia v ovzduší patrí ku kľúčovým faktorom, ktoré sa pričiňujú o zhoršenie stavu psoriázy. 

3. Zmena životného štýlu má svoje opodstatnenie

Za náchylnejších považujú lekári pacientov, ktorí v minulosti fajčili alebo ešte stále fajčia. Rovnakú súvislosť pozorujú aj pri konzumácii alkoholu, avšak v tomto prípade ide o opatrnejšie stanovenie, keďže alkohol nemožno jednoznačne priradiť k dokázateľným spúšťačom psoriázy. Nemožno opomenúť ani zvýšené riziko obezity či cukrovky 2. typu, ktoré boli súhrnne zaznamenané pri pacientoch so psoriázou. Pri väčšine týchto pacientov bol totiž spozorovaný vyšší BMI index a vyššie percento telesného tuku v tele. Úroveň psychického zdravia a stresové situácie odôvodnene patria k azda najčastejším príčinám mnohých ochorení a výnimkou nie je ani psoriáza. Aj keď lekári sa zhodujú skôr na tom, že to, do akej miery je ľudské telo schopné zvládať stres a duševný nátlak má vplyv na zhoršovanie príznakov psoriázy, nie na jej prvotné vypuknutie. 

4. Môže odísť, ale vráti sa  

Vo všeobecnosti môžeme hovoriť o symptomatickom štádiu, kedy je intenzita príznakov najvyššia a druhé asymptomatické štádium možno opísať ako obdobie stagnácie príznakov. Na začiatku sa môžete vďaka včasnej diagnostike a nasadeniu liekov zbaviť charakteristického vzhľadu škvŕn, avšak zvyčajne dochádza k ich postupnému zväčšovaniu a rozširovaniu na iných častiach tela. Mierne pozitívnym prejavom je nemeniaci sa rozsah škvŕn alebo ich úplné zmiznutie často aj na niekoľko rokov. Dlhodobé trápenie sa so psoriázou nemá monotónny charakter, čo potvrdzuje aj fakt, že sa nepríjemné symptómy môžu na istý čas stiahnuť bez toho, aby ste sa o to účelne pričinili. K zmierneniu symptómov môžete ľahko dopomôcť aplikáciou prírodných olejov, či už z čajovníka, eukalyptu, baobabu či cesnaku. Podporné účinky má aj špeciálny nimbový olej s luxusnou starostlivosťou o vašu pokožku. 

5. Dotykom sa neprenáša 

Napriek tomu, že vzniku psoriázy môže predchádzať tzv. streptokoková infekcia, nejde o ochorenie, ktoré sa šíri podaním ruky či akýmkoľvek iným dotykom. Pred niekoľkými rokmi bola dokonca na Slovensku realizovaná štúdia, ktorú viedla Spoločnosť psoriatikov a atopikov SR. Cieľom bolo zistiť reakcie ľudí na fyzický dotyk a objatie s pacientmi so psoriázou a vysvetliť, že žiadna nákaza nehrozí. Je potrebné ale podotknúť, že psoriáza patrí medzi geneticky podmienené ochorenia, čiže výskyt psoriázy u jedného z rodičov zvyšuje šancu na jej vypuknutie. 

6. Poškodzuje aj psychické zdravie

Okrem začervenania a celkového zápalového vzhľadu kožných buniek, je súčasťou psoriázy aj nekonečné svrbenie a podráždenie kože, ktoré spôsobujú citeľnú bolesť. Pacienti so psoriázou tvoria samostatnú kategóriu rizikových skupín ľudí, ktorým liečenie určitého ochorenia privodilo poškodenie duševného zdravia ako sprievodný jav. Depresie či úzkosť sú považované za pomerne podceňované príznaky psoriázy, keďže nie sú okom viditeľné. Psoriáza je síce klasifikovaná ako zápalové kožné ochorenie, ale jej liečba by nemala byť vyslovene cielená len na kožu. Títo pacienti sa totiž často stretávajú aj s diskrimináciou na verejnosti, alebo dokonca pociťujú strach už len zo samotného objavenia sa v spoločnosti, čo vedie k sociálnej fóbii.  Naučiť sa žiť so psoriázou dá zabrať, ale nie je to ani zďaleka nemožné. Včasné podchytenie, výber lekára a poctivé dodržiavanie predpísanej liečby dokážu zmierniť príznaky natoľko, aby pacientovi dopomohli k životu bez zásadných obmedzení. 

Pokiaľ vás už dlhodobo trápia príznaky psoriázy, ich zmiernenie môžete docieliť aj prírodnými produktami z nášho e-shopu. Nezabúdajte, že psoriáza neovplyvňuje len vzhľad kože, ale vytvára obmedzenia, ktoré môžu viesť aj k psychickým problémom či sociálnej fóbii. S liečbou psoriázy by ste tak nemali dlho otáľať.   

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *