Aj vy si z práce každodenne prinášate nepríjemnú bolesť v chodidlách? Alebo vás trápi nadmerná únava nôh po športovaní? V každom prípade by ste mali skúsiť jednoduché cviky, ktoré sa nielenže postarajú o zmiernenie bolesti a uvoľnenie svalov, ale zaručene dopomôžu aj k celkovej psychickej pohode.
Cvičenie a popraskané päty
Popraskané päty môžu byť dôsledkom dlhodobého vyvíjania nadmerného tlaku na chodidlá, ale rovnako si praskanie môžete privodiť nesprávnym výberom obuvi, alebo aj monotónnou obuvou. Mali by ste tak v tomto smere venovať pozornosť nielen striedaniu rôznych typov obuvi, ale zamerať sa aj na príčiny zaťaženia chodidiel. Relaxačné metódy a rituály, s ktorými dokážete citeľne bojovať proti unaveným nohám zároveň znižujú pravdepodobnosť, že vaše pracovné nasadenie vám spôsobí popraskané päty. Ako bojovať s popraskanými pätami? Jednoznačná odpoveď je hydratácia! Na hydratáciu vašich chodidiel môžete siahnuť aj po prírodných produktoch: ideálnou voľbou sú prírodné oleje:
TIP: Prečo vznikajú popraskané päty?
Vyložte si nohy
Môže to znieť až príliš jednoducho, ale také obyčajné vyloženie nôh výrazne prospieva k regulácii prietoku krvi v nohách, čo oceníte najmä ak ste sa celý deň ani nezastavili. Pokiaľ ste vkuse na nohách, tak vašim boľavým a stuhnutým nohám pravdepodobne chýba správne prekrvenie. Ľahnúť si môžete na pohovku, posteľ alebo aj na zem a nohy si vyložte do výšky nad úroveň srdca, iba tak zabezpečíte účinné prekrvenie nôh. V tejto polohe sa odporúča zotrvať minimálne 15 minút. Ak sú vaše nohy vystavované záťaži pravidelne, napríklad ako nevyhnutná súčasť vášho zamestnania, tento nenáročný cvik by sa mal stať vašou dennou rutinou po príchode z práce.
Loptička aj uterák
Ak vás trápia ploché chodidlá, bolesti klenby či prstov na nohách, odporúčame pre vykonanie nasledujúcich cvikov zadovážiť obyčajnú tenisovú loptičku a hocijaký uterák, utierku či šatku. Prvý cvik s tenisovou loptičkou je prioritne určený na liečbu problematickej klenby. Spodnú časť chodidla položte na tenisovú loptičku tak, aby vypĺňala klenbu a s primeraným tlakom ju gúľajte po podlahe. Podľa miery bolesti môžete zvyšovať alebo znižovať vynaložený tlak. Nezabudnite nohy vystriedať približne po dvoch minútach.
Druhý cvik spočíva v na pohľad veľmi ľahko zvládnuteľnom cviku, ktorý však zo začiatku dokáže potrápiť. Spodnú časť chodidla najprv položte na uterák alebo akúkoľvek inú textíliu a pokrčte prsty natoľko, aby ste nimi dokázali uchopiť uterák a následne ho striedavo priťahujte k sebe, uvoľnite prsty a opäť uchopte. O niečo väčšie úsilie je potrebné vyvinúť pokiaľ sa snažíte uterák zdvihnúť do vzduchu, čo je jeden z najtypickejších cvikov pre zlepšenie stavu klenby.
Relaxačný kúpeľ
Po ťažkom dni padne takmer každému vhod upokojujúci kúpeľ a ideálne aj v spojení s relaxačnými vôňami. Samozrejme, ani nohy nie sú výnimka, preto ak máte tú možnosť, nechajte svoje chodidlá odpočívať v teplej vode aspoň 10 minút. Najideálnejšou možnosťou je soľný kúpeľ s pridaním niekoľkých kvapiek esenciálnych olejov. Osvedčenou voľbou ostáva Epsomská soľ, ktorá má navyše aj omladzovací účinok pre pokožku. Špeciálne na opuchnuté nohy si môžete vybrať z viacerých prírodných olejov, ako rozmarínový, rozličné citrusové varianty (citrónová tráva, mandarínkový olej, sladký pomaranč..), levanduľový olej s upokojením chodidiel aj mysle alebo sa oplatí vyskúšať aj bylinkové oleje z mäty či medovky s protizápalovými účinkami.
Domáca pláž
Možno vás to prekvapí, ale prechádzka po piesočnatej pláži naboso má vskutku blahodarné účinky na zdravie vašich chodidiel. Samozrejme, že doma je potrebné hľadať adekvátne alternatívy, pričom vám postačí naozaj malé množstvo jemného piesku. V letnom období si to môžete namieriť aj na plážové volejbalové ihrisko a vaše chodidlá tak posilníte omnoho viac, ako keby ste rovnaký výkon podali na tvrdej ploche. Overene sa totiž vaše chodidlá unavia rýchlejšie pri chôdzi po piesku než na bežnej asfaltovej ploche, preto aj rýchlejšie docielite silnejšie chodidlá a predovšetkým lýtka.
Prvou pomocou pre unavené chodidlá je vytúžený odpočinok, či už si zvolíte kúpeľ s prírodnými olejmi, alebo si len tak vyložíte nohy. Nezabúdajte na pravidelnosť, a teda každodennými rituálmi docielite nielen uvoľnenejšie nohy, ale aj myseľ, preto venujte pár minút cvičeniu a predíďte popraskaným pätám a zmiernite aj svoju psychickú záťaž.