Blog

Ach, tie papilómy: Čo to je, ako vznikajú, ako ich odstrániť?

Aj vy máte na tele malé alebo väčšie kožné výrastky, či dokonca na tvári a znižujú vám sebavedomie? Pravdepodobne ide o papilómy, ktoré môžu postihnúť osoby všetkých vekových kategórií. V tomto článku sa bližšie pozrieme na to, ako papilómy vyzerajú, ako vznikajú a aké sú ich rôzne typy.

Čo sú to papilómy?

Papilómy sú malé benígne výrastky na koži, ktoré sa môžu vyskytovať na prakticky akomkoľvek mieste na tele. Farba, tvar a textúra týchto výrastkov sa zvyknú líšiť v závislosti od konkrétneho typu vírusu HPV.

 

Obvykle ľuďom nespôsobujú problémy, no problém je, ak sa nachádzajú na citlivých miestach, ktoré sú stále v kontakte s oblečením. Niektoré papilómy sú ploché a hladké, zatiaľ čo iné môžu viac vyčnievať. Farba sa môže pohybovať od svetložltej cez hnedú až po tmavočervenú. Hoci nejde o závažný zdravotný problém, ide o estetickú vadu

Ako vyzerajú papilómy: Existuje viac typov

Papilómy sa tvoria na vrchu kože a ľudia si ich zvyknú zamieňať s bradavicami. Ich veľkosť sa pohybuje od 1 mm do 2 cm. Niektoré sú nenápadnejšie a človek o nich ani nemusí vedieť a iné môžu spôsobiť nepohodlie. 

 

Typy papilómov:

  • ploché – majú farbu kože, hladký povrch a mierne vyčnievajú nad kožu
  • špicaté – zvyknú sa tvoriť na genitáliách (známe ako genitálne bradavice)
  • nitkovité – sú podlhovasté a visia na tenkej stopke
  • bradavičnaté – najviac podobné bradaviciam, nad povrchom kože vyčnievajú o 1 – 2 mm
  • papilómy prsníkov – tvoria sa v mliečnych žľazách, na ich diagnostiku slúži ultrazvuk

Ako rozpoznať papilóm od bradavice

Bradavice robia šarapatu najmä na chodidlách, rukách, lakťoch či tvári a papilómy na krku,  pohlavných orgánoch, krku, hrudi, chrbte či v podpazuší. Papilómy na rozdiel od bradavíc nemajú zreteľné okraje a nie sú hladké.

 

 

Ako vznikajú papilómy?

Za vznikom papilómov stojí infekcia vírusom HPV (ľudským papilomavírusom). Ľahko sa prenáša priamym kontaktom s pokožkou infikovanej osoby alebo prostredníctvom spoločne používaných uterákov či karimatiek na cvičenie. Pozor si treba dávať aj na nechránený pohlavný styk. 

 

HPV má takmer každý človek, no málokomu sa prejaví. Imunita sa s ním obvykle dokáže vyrovnať, no nie u všetkých. Keď sa vírus dostane do kože, môže zapríčiniť rýchly rast kožných buniek, čo vedie k vytvoreniu papilómu

Ako zistiť, že je vaše telo náchylné na výskyt papilómov?

  • máte oslabenú imunitu
  • trpíte metabolickým ochorením
  • máte sklony k promiskuite 
  • trpeli ste alebo trpíte pohlavne prenosnou chorobou
  • trápi vás dlhodobý stres
  • máte chronické endokrinné ochorenie alebo ťažkosti s tráviacim systémom 

 

Hľadáte prírodný prípravok na papilómy? Vyskúšajte toto trio olejov 

Na internete objavíte množstvo rád, ako sa papilómov zbaviť. Ľudia v diskusiách odporúčajú papilóm podviazať vlasom či tenkou niťou, naniesť naň lastovičník alebo jablčný ocot. Lekár by vám skôr odporučil chirurgické odstránenie či tekutý dusík. 

 

Upozornenie: Pokiaľ sú výrastky bolestivé, krvácajú alebo zmenili farbu, veľkosť alebo tvar, vyvarujte sa domácim receptom, mohli by ste si uškodiť. Kožný lekár vám v takom prípade pomôže najviac.  

 

Mnohým sa osvedčili aj trojkombinácia našich prírodných olejovtea tree, cesnakový olej a nimbový olej. Ide o top pomocníkov na kožné problémy. V domácej prírodnej lekárničke sa vám okrem kožných výrastkov zídu aj na akné, bradavice, lupiny, psoriázu či afty. 


Kožné problémy, o ktorých sa nehovorí.. alebo?

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *