Kŕčové žily postihujú milióny ľudí na celom svete. Hoci sa môžu zdať iba ako estetický problém, často ho sprevádzajú bolesti, komplikácie a nepohodlie. Poďme sa teda pozrieť na to, prečo vlastne vznikajú kŕčové žily a aké sú možnosti ich liečby a prevencie.
Čo sú kŕčové žily?
Kŕčové žily sú rozšírené vystúpené žily, ktoré sa najčastejšie objavujú na nohách. Normálne žily majú chlopne, ktoré regulujú tok krvi späť k srdcu, pričom zabraňujú spätnému toku krvi smerom nadol. Keď tieto chlopne nefungujú správne, krv sa začne hromadiť, čo spôsobuje vznik nevzhľadných žíl modrej, zelenej alebo fialovej farby. Tento problém výrazne znižuje sebavedomie človeka a bráni mu obliecť si napríklad krátke nohavice či sukňu.
Kŕčové žily a ich príčina: Naozaj ich zapríčiňuje nosenie podpätkov?
Ak ste žena a bez podpätkov sa nepohnete ani na krok, určite ste vám už niekto povedal, že skôr či neskôr vaše nohy „ozdobia” kŕčové žily. Je to naozaj tak alebo ide o mýtus? Samotné nosenie podpätkov priamo nevedie k vzniku kŕčových žíl. Avšak, podpätky ovplyvňujú mechaniku chôdze a spôsob, akým svaly v nohách fungujú, čo môže mať nepriamy vplyv na krvný obeh v dolných končatinách.
Pokiaľ ide o mechaniku nôh, lýtkové svaly sú vplyvom podpätkov viac napnuté a menej efektívne pumpujú krv späť k srdcu. Ak nie sú svaly lýtok aktívne a efektívne, môže sa v žilách dolných končatín hromadiť viac krvi.
V skutočnosti je to s kŕčovými žilami oveľa komplikovanejšie a za ich vznikom stojí viac faktorov: Medzi najčastejšie patria:
- genetika – ak vaši príbuzní trpeli kŕčovými žilami, je pravdepodobné, že aj vy ich budete mať.
- vek – vplyvom starnutia sa chlopne v žilách oslabujú, čo môže viesť k vzniku kŕčových žíl.
- pohlavie – ženy sú náchylnejšie na vznik kŕčových žíl, čiastočne kvôli hormonálnym zmenám počas menštruácie, tehotenstva alebo menopauzy.
- tehotenstvo – zvýšený objem krvi v tele počas tehotenstva môže spôsobiť rozšírenie žíl. Navyše, rastúca maternica môže tlačiť na žily v panve.
Kŕčové žily v mladom veku – je to možné?
Hoci si mnohí myslia, že kŕčové žily postihujú len starších ľudí, nie je to pravda. Trápia aj mladých. Okrem genetickej predispozície či hormonálnych zmien sú spúšťačmi dlhodobé státie, sedenie alebo úrazy nôh.
Ako predchádzať kŕčovým žilám a ako ich liečiť?
- kompresné podkolienky na kŕčové žily: tieto špeciálne navrhnuté pančuchy podporujú cirkuláciu krvi a predchádzajú zhoršeniu kŕčových žíl.
- vitamíny na kŕčové žily: vitamín C a E môžu podporovať zdravie ciev a zmierniť príznaky kŕčových žíl.
- pohyb: pravidelné cvičenie zlepšuje krvný obeh a znižuje riziko vzniku kŕčových žíl.
- vykladanie nôh: dvíhanie nôh nad úroveň srdca niekoľkokrát denne môže pomôcť zmierniť opuch a príznaky spojené s kŕčovými žilami.
Čo je dobré na kŕčové žily?
V raných štádiách kŕčových žíl môžu pomôcť vyššie uvedené rady. Okrem toho treba dbať na správnu výživu s obsahom vitamínov podporujúcich zdravie ciev. Do stravy odporúčame zaradiť olivový olej, orechy a semená, celozrnné obilniny, strukoviny, tmavú čokoládu, čaje (zelený, pagaštan konský, gotu kola, nechtík, ľubovník bodkovaný), cesnak.
Prírodné oleje na kŕčové žily – urobte si masáž
Na kŕčové žily môžete vyskúšať aj jemnú masáž nôh s použitím našich skvelých 100 % prírodných olejov. Ako účinní pomocníci sa ukázali:
Celú ponuku pomocníkov na kŕčové žily nájdete tu.
Na záver pripomíname, že by ste svoj problém mali skonzultovať s lekárom a prebrať možnosti liečby a prevencie kŕčových žíl. V kombinácii s našimi radami môžete vašim nohám a žilám zaistiť pohodu a optimálne zdravie. ♥️