Uncategorized

5 faktov o reume: Príčiny, symptómy a zmiernenie bolesti

ricinovy olej na reumu na rukach aj na zvysku tela

Reuma pomenúva niekoľko reumatických ochorení týkajúcich sa pohybového aparátu. Zaujímavosťou je, že ženy trpia touto chorobou až trikrát častejšie ako muži. A čo je ešte zaujímavejšie? Mnohí ani len netušia, že fajčenie zvyšuje riziko vzniku reumy. Čo všetko by ste o nej mali vedieť?

1. Reuma je autoimunitné ochorenie

Váš imunitný systém, ktorý by mal chrániť vaše telo pred škodlivými patogénmi, sa v prípade reumy zameria na vlastné tkanivá. Konkrétne na synoviu, ktorá obaľuje kĺby. V dôsledku toho dochádza k zápalu, opuchom, bolestiam a stuhnutiu kĺbov. Môže mať zápalovú i nezápalovú formu. Bežnými reumatickými ochoreniami sú reumatoidná artritída, osteoporóza, dna či osteoartróza. 

2. Reuma – príznaky sú špecifické 

Medzi klasické príznaky reumy patria bolestivé a stuhnuté kĺby, ktoré sa vyskytujú aj pri osteoartróze. Reumatoidná artritída má rad jedinečných príznakov. 

Ako sa prejavuje reuma na rukách?

Často začína na prstoch a postihuje štyri alebo viac malých kĺbov. Príznaky sú symetrické, postihuje rovnaké kĺby na oboch stranách a prejavuje sa ako ranná stuhnutosť, ktorá trvá hodinu alebo dlhšie. Pre porovnanie, osteoartróza spôsobuje rannú stuhnutosť, ktorá zvyčajne trvá do 30 minút. Reumatoidná artritída však nepostihuje len kĺby, ale celý imunitný systém. Napáda aj iné časti tela – pľúca, srdce, krv i oči. 

Medzi bežné príznaky reumy patria: 

 • únava, slabosť, nechutenstvo, chudnutie, psychická nepohoda,
 • spánkové problémy,
 • zvýšenie telesnej teploty
 • kožné problémy,
 • zápalové cievne problémy,
 • bolesti svalov,
 • bolesti brucha, tráviace problémy,
 • stuhnuté kĺby, 
 • bolesť, opuch, zápal a začervenanie kĺbov,
 • obmedzená pohyblivosť,
 • citlivosť alebo deformácia kĺbov.

3. Reuma – čo pomáha z klasickej medicíny?

Keďže vplyvom reumy sa deformujú kĺby, lieky sú nevyhnutnosť. Chronický zápal totiž vedie k postupnému poškodzovaniu kostí. Existujú však nové lieky, ktoré dokážu tento proces zastaviť a kĺby ochrániť. 

 

esencialne oleje na reumu

 

4. Pri reume je potrebné dodržiavať zdravý životný štýl. Aké sú odporúčania a čo zhoršuje reumu?

Správna výživa: jedzte celozrnné produkty, ovocie, zeleninu, morské ryby a nízkotučné mliečne výrobky, ktoré pomáhajú zmierniť zápal a podporujú celkovú vitalitu. Naopak obmedzte spracované potraviny, ktoré obsahujú veľa nasýtených tukov, cukrov a sodíka.

Stop fajčeniu: fajčenie zvyšuje riziko vzniku reumatoidnej artritídy a tiež môže zhoršovať jej priebeh.

Obmedzenie alkoholu: nadmerné pitie môže interagovať s liekmi na reumu a spôsobovať vedľajšie účinky.

Dobrý spánok: snažte sa o kvalitný spánok, aby telo mohlo správne fungovať a regenerovať sa.

Pracujte so stresom: chronický stres môže prispieť k zhoršeniu príznakov reumy. Vyskúšajte hlboké vedomé dýchanie, meditáciu či jogu. 

Pravidelné návštevy lekára: nepodceňujte pravidelné návštevy svojho reumatológa a odporúčané liečebné plány. Ak zatiaľ nemáte potvrdené toto ochorenie, navštívte ho, vykoná komplexnú diagnostiku a spoľahlivý test na reumu. 

Podpora kĺbov: používajte rukavice na podporu kĺbov, ortopedické vložky či ortézy (po konzultácii s lekárom), aby ste zmiernili tlak na kĺby. 

 

5. Cvičenie by sa malo stať vašou dennou rutinou 

Pravidelný pohyb môže pomôcť zmierniť bolesť, zlepšiť flexibilitu a posilniť svaly okolo postihnutých kĺbov. Odporúča sa chôdza, plávanie a cvičenia na zlepšenie flexibility a sily. Nadmerná hmotnosť zvyšuje tlak na postihnuté kĺby, najmä kolenné a bedrové. 

Vyskúšajte masáž kĺbov za pomoci prírodných olejov

Príznaky reumy môžete zmierniť aj svojpomocne. Pomôcť môžu aj Bellmedi oleje. Medzi obľúbených pomocníkov, ktorí sú overení hlavne stovkami recenzií našich zákazníkov patria: olej z čiernej rasce, ricínový, horčičný, moringový alebo nimbový olej. Uvoľňujúco pôsobí i nechtíkový či eukalyptový olej.

 

Trápi vás alebo vášho blízkeho reumatizmus? Pošlite mu tento článok. ♥️

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *