Blog

Atopický ekzém. Čo je to a ako vyzerá?

Bio prírodné oleje bellmedi

V súčasnosti trpí atopickým ekzémom okolo 17 % populácie. Nejde o nič infekčné, nákazlivé, ani prenosné, ale atopický ekzém zvykne ľuďom poriadne znepríjemniť život. Najčastejšie sa prejavuje ako ekzém na rukách ekzém na tvári. Pozrieme sa, čo patrí k príčinám jeho vzniku a ako sa ho dá zbaviť, prípadne zmierniť jeho prejavy.

Čo je atopický ekzém a ako vzniká?

Atopický ekzém je síce do istej miery geneticky podmienené a chronické zápalové ochorenie kože, no ani ak máte naň predispozície, nie je isté, že ho dostanete. Obvykle je potrebné na jeho naštartovanie spúšťač a ten je najčastejšie alergická reakcia. Na ekzém často trpia ľudia, ktorí majú aj iné ochorenie, napríklad alergiu, astmu alebo zápal očných spojiviek. 

Ako vyzerá atopický ekzém? Nie každá alergická reakcia totiž ekzémom je.  Ide o veľmi suché plochy pokožky, ktoré sú charakteristické sčervenaním. Takáto pokožka môže svrbieť, ale môže byť aj bolestivá, puká a môže krvácať.

Atopický ekzém vplýva aj na psychiku

Otvorene sa hovorí o tom, že atopický ekzém nie je len problémom kože. Keďže sa často vyskytuje na viditeľných miestach, hlavne u detí, má dopad aj na ich psychiku. Deti sa za ekzém hanbia, druhé ich pre kožné ochorenie, nechcú prijať medzi seba. Pritom liečba atopického ekzému nie je jednoduchá. Pomôcť však môže nastavenie správnej stravy aj správna starostlivosť o pokožku.

Vyraďte problemové potraviny

U alergikov spôsobujú ekzémy práve potraviny, ktorých vylúčenie môže priniesť úľavu. Obvykle ide o kríženie alergií s potravinami. Najčastejšie vedia spustiť atopický ekzém vajíčka a kravské mlieko, ale aj ďalšie potraviny ako mrkva, rajčiny jablká a iné. Je potrebné vysledovať, po konzumácii ktorých potravín sa ekzém objaví alebo zosilnie. Tie treba z jedálneho lístka čo najskôr vyradiť.

Čo ešte pomáha pri atopickom ekzéme?

Okrem zmeny jedálnička je vhodné eliminovať prítomnosť peľu drevín, srsti zvierat, ale problémom sú často aj mnohé čistiace prostriedky, či aviváže. Dôležité je udržiavať vlhkosť vzduchu v rozmedzí 40 – 60 %. Vyhnúť sa treba horúcej vode a dbať na ľahké, vzdušné a bavlnené oblečenie.

Ošetrenie aj z vonku

Na trhu je niekoľko krémov a liečiv, ktoré pomáhajú zmierniť atopický ekzém. Dôležité je riešiť hydratáciu pokožky aj znižovať začervenanie a svrbenie. Riešenie nám však okrem farmaceutických firiem ponúka aj sama príroda. Najlepšie výsledky pri atopickom ekzéme majú u detí MandľovýJojobový a Baobabový olej. Ak trpia atopickým ekzémom dospelí, najvhodnejšou kúrou je pre nich  Pestrecový olej a olej z Aloe vera. Ak je ekzém už v pokročilejšom štádiu, stále je tu nádej na vyliečenie a tu sa odporúča Nimbový olejArganový olej, ktorý je jednotkou pri liečbe atopického ekzému.

Aloe vera olej Bellmedi

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *