Blog

Ako si vybrať správnu kozmetiku, ak trpíte ekzémom: Ingrediencie, ktoré pomáhajú a škodia

Dnes by sme sa s vami chceli podeliť o tému, ktorá nám je veľmi blízka. Vieme, aké je frustrujúce trpieť ekzémom už od detstva a únavné hľadať správne produkty, po ktorých vaša pokožka nebude horieť. Ak riešite ekzém u detí či dospelých, tieto rady vám pomôžu vybrať vhodnú kozmetiku na ekzematickú pokožku. Predovšetkým sa treba zamerať na ingrediencie. 

Prečo vzniká ekzém?

Za svrbiacim ekzémom môže stáť niekoľko príčin – genetika, poruchy imunitného systému, zmeny v kožnej bariére, vystavenie alergénom, znečistené prostredie, konktaktné podráždenie (napr. nevhodnou kozmetikou), stres či hormonálne zmeny. 

Predstavte si pokožku ako hradbu, ktorú naruší nepriateľ a imunitný systém musí zareagovať. Ekzém sa prejavuje:

 • miernym až intenzívnym svrbením, 
 • začervenaním, 
 • opuchom, 
 • pálením, 
 • vysušením a praskaním kože.

Čo zhoršuje ekzém?

Ekzém zhoršuje najmä suché prostredie, nízka vlhkosť a prudké teplotné zmeny, čo vedie k vysušeniu pokožky. V aktuálnej peľovej sezóne ide o kontakt s alergénmi (peľ, roztoče, chlpy domácich zvierat alebo niektoré potraviny). Týmto veciam sa však nedá úplne vyhnúť, a preto treba presmerovať pozornosť na kozmetiku a čistiace prostriedky.

Vyhnite sa používaniu:

 • dráždivých pracích a čistiacich prostriedkov,
 • parfumovaných mydiel, sprchových gélov, šampónov, krémov,
 • parfémov priamo na pokožku,
 • kozmetike s obsahom alkoholu, farbív, sulfátov a parabénov. 

Ak si chcete čo najskôr uľaviť, snažte sa udržiavať v čo najväčšej psychickej pohode. Vieme, že je to náročné, ale škrabaniu postihnutých oblastí treba odolávať čo najviac to ide. 

Čo pomáha na ekzém na rukách?

Pokiaľ ide o ekzém, ruky sú jedným z najviac postihnutých miest, keďže sú často vystavené vonkajším vplyvom, častému umývaniu či používaniu dezinfekcie. Pri výbere kozmetických produktov sa zamerajte na hydratačné a zvlhčujúce prípravky, ktoré pomáhajú obnoviť kožnú bariéru. Medzi najlepšie ingrediencie, ktoré by ste mali hľadať, patria:

 • kyselina hyalurónová – prirodzene sa vyskytuje v pokožke, hydratuje a zadržiava v nej vlhkosť,
 • ceramidy – hydratujú, udržiavajú v norme kožnú bariéru a zlepšujú štruktúru pokožky, 
 • rastlinné oleje – avokádový, konopný jojobový či nimbový olej sú bohaté na vitamíny a živiny, ktoré pomáhajú regenerovať pokožku,
 • kúpeľ s morskou soľou – pôsobí antibakteriálne, zmierňuje svrbenie, je bohatý na magnézium, vápnik a draslík. 

A čo na ekzém na tvári?

Ekzém na tvári je obzvlášť nepríjemný, keďže ide o veľmi viditeľnú oblasť. Častokrát ho ani nie je možné zakryť make-upom, pretože zhoršuje svrbenie a celkovo na ekzematickej pleti nepôsobí pekne. 

Pri výbere kozmetiky pre vašu tvár by ste sa mali zamerať na jemné a hydratačné prípravky, ktoré neupchávajú póry, nevysušujú a neobsahujú agresívne látky. Prospešné  ingrediencie na ekzematickú pleť sú:

 • aloe vera – upokojuje, zvlhčuje, pôsobí antibakteriálne a prináša úľavu citlivej a podráždenej pleti,  
 • ovsené vločky – pôsobia protizápalovo, zvlhčujú a zmierňujú svrbenie,
 • niacinamid – vitamín B3 posilňuje oslabenú kožnú bariéru, upokojuje zápal, začervenanie, svrbenie a udržiava v pleti vlhkosť.

Ak radi zbierate bylinky, na ekzém skúste tieto

Medzi obľúbené bylinky na liečbu ekzému patria nechtík lekársky, ľubovník bodkovaný, pupalka dvojročná, žihľava dvojdomá i skorocel kopijovitý. Pokiaľ bylinky nezbierate, ale radi ich používate pre liečivé vlastnosti, môžete si zaobstarať náš úžasný pupalkový olej alebo šípkový olej

Áno, žiť s ekzémom je boj, ale dá sa to zvládnuť

Každý človek je iný a to, čo funguje jednému, nemusí nevyhnutne fungovať druhému. Je však dôležité vedieť, ktoré ingrediencie hľadať a ktorým sa oblúkom vyhnúť, aby ste našli tie správne produkty pre vás alebo vaše deti. Samozrejme, v boji proti ekzému hrá veľkú úlohu aj strava. 

Pokiaľ máte nejaké otázky, neváhajte na nás obrátiť, radi vám pomôžeme a nájdeme vhodný olej či bylinkovú vodu presne pre vás. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *