Dnes by sme sa s vami chceli podeliť o tému, ktorá nám je veľmi blízka. Vieme, aké je frustrujúce trpieť ekzémom už od detstva a únavné hľadať správne produkty, po ktorých vaša pokožka nebude horieť. Ak riešite ekzém u detí či dospelých, tieto rady vám pomôžu vybrať vhodnú kozmetiku na ekzematickú pokožku. Predovšetkým sa treba zamerať na ingrediencie.
Prečo vzniká ekzém?
Za svrbiacim ekzémom môže stáť niekoľko príčin – genetika, poruchy imunitného systému, zmeny v kožnej bariére, vystavenie alergénom, znečistené prostredie, konktaktné podráždenie (napr. nevhodnou kozmetikou), stres či hormonálne zmeny.
Predstavte si pokožku ako hradbu, ktorú naruší nepriateľ a imunitný systém musí zareagovať. Ekzém sa prejavuje:
- miernym až intenzívnym svrbením,
- začervenaním,
- opuchom,
- pálením,
- vysušením a praskaním kože.
Čo zhoršuje ekzém?
Ekzém zhoršuje najmä suché prostredie, nízka vlhkosť a prudké teplotné zmeny, čo vedie k vysušeniu pokožky. V aktuálnej peľovej sezóne ide o kontakt s alergénmi (peľ, roztoče, chlpy domácich zvierat alebo niektoré potraviny). Týmto veciam sa však nedá úplne vyhnúť, a preto treba presmerovať pozornosť na kozmetiku a čistiace prostriedky.
Vyhnite sa používaniu:
- dráždivých pracích a čistiacich prostriedkov,
- parfumovaných mydiel, sprchových gélov, šampónov, krémov,
- parfémov priamo na pokožku,
- kozmetike s obsahom alkoholu, farbív, sulfátov a parabénov.
Ak si chcete čo najskôr uľaviť, snažte sa udržiavať v čo najväčšej psychickej pohode. Vieme, že je to náročné, ale škrabaniu postihnutých oblastí treba odolávať čo najviac to ide.
Čo pomáha na ekzém na rukách?
Pokiaľ ide o ekzém, ruky sú jedným z najviac postihnutých miest, keďže sú často vystavené vonkajším vplyvom, častému umývaniu či používaniu dezinfekcie. Pri výbere kozmetických produktov sa zamerajte na hydratačné a zvlhčujúce prípravky, ktoré pomáhajú obnoviť kožnú bariéru. Medzi najlepšie ingrediencie, ktoré by ste mali hľadať, patria:
- kyselina hyalurónová – prirodzene sa vyskytuje v pokožke, hydratuje a zadržiava v nej vlhkosť,
- ceramidy – hydratujú, udržiavajú v norme kožnú bariéru a zlepšujú štruktúru pokožky,
- rastlinné oleje – avokádový, konopný jojobový či nimbový olej sú bohaté na vitamíny a živiny, ktoré pomáhajú regenerovať pokožku,
- kúpeľ s morskou soľou – pôsobí antibakteriálne, zmierňuje svrbenie, je bohatý na magnézium, vápnik a draslík.
A čo na ekzém na tvári?
Ekzém na tvári je obzvlášť nepríjemný, keďže ide o veľmi viditeľnú oblasť. Častokrát ho ani nie je možné zakryť make-upom, pretože zhoršuje svrbenie a celkovo na ekzematickej pleti nepôsobí pekne.
Pri výbere kozmetiky pre vašu tvár by ste sa mali zamerať na jemné a hydratačné prípravky, ktoré neupchávajú póry, nevysušujú a neobsahujú agresívne látky. Prospešné ingrediencie na ekzematickú pleť sú:
- aloe vera – upokojuje, zvlhčuje, pôsobí antibakteriálne a prináša úľavu citlivej a podráždenej pleti,
- ovsené vločky – pôsobia protizápalovo, zvlhčujú a zmierňujú svrbenie,
- niacinamid – vitamín B3 posilňuje oslabenú kožnú bariéru, upokojuje zápal, začervenanie, svrbenie a udržiava v pleti vlhkosť.
Ak radi zbierate bylinky, na ekzém skúste tieto
Medzi obľúbené bylinky na liečbu ekzému patria nechtík lekársky, ľubovník bodkovaný, pupalka dvojročná, žihľava dvojdomá i skorocel kopijovitý. Pokiaľ bylinky nezbierate, ale radi ich používate pre liečivé vlastnosti, môžete si zaobstarať náš úžasný pupalkový olej alebo šípkový olej.
Áno, žiť s ekzémom je boj, ale dá sa to zvládnuť
Každý človek je iný a to, čo funguje jednému, nemusí nevyhnutne fungovať druhému. Je však dôležité vedieť, ktoré ingrediencie hľadať a ktorým sa oblúkom vyhnúť, aby ste našli tie správne produkty pre vás alebo vaše deti. Samozrejme, v boji proti ekzému hrá veľkú úlohu aj strava.
Pokiaľ máte nejaké otázky, neváhajte na nás obrátiť, radi vám pomôžeme a nájdeme vhodný olej či bylinkovú vodu presne pre vás.