Blog

5 najčastejších chýb pri starostlivosti o pokožku, ktoré zhoršujú rosaceu

Bellmedi oleje, ktore podporuju liecku rosacee

Dnes sa budeme zaoberať jednou z citlivých tém, ktorá sa dotýka množstva ľudí – rosaceou. Podľa odhadov ňou trpí okolo 5 až 10 % slovenskej populácie. Začervenanie tváre nie je nič príjemné. Mnohí z vás sa nás pýtajú, ako zmierniť prejavy rosacey. Dnes vám prinášame 5 najčastejších chýb pri starostlivosti o pokožku, ktoré rosaceu zhoršujú.

Ako vzniká rosacea – príčiny a spúšťače

  • genetická predispozícia
  • oslabená kožná bariéra 
  • chronický zápal a abnormálna reakcia imunitného systému
  • premnoženie kožných demodex roztočov
  • zvýšená reaktivita krvných ciev v oblasti tváre, ktoré spôsobujú začervenanie a zápal 
  • vystavenie sa slnečnému žiareniu bez UV ochrany
  • hormonálne zmeny – menopauza, antikoncepcia  
  • stres a emocionálne faktory
  • životný štýl a stravovacie návyky
  • baktérie ako napríklad Helicobacter pylori

1. Používate agresívnu pleťovú kozmetiku

Je dôležité si uvedomiť, že pokožka ľudí s rosaceou je citlivá a môže ju podráždiť čokoľvek. Namiesto agresívnych parfumovaných produktov na čistenie a starostlivosť by ste mali siahnuť po produktoch na citlivú pleť. 

Nevhodné chemické zloženie poškodzuje ochrannú bariéru pokožky, čím sa stav rosacey zhoršuje. Prírodná kozmetika a bio oleje môžu byť v tomto smere veľmi užitočné, keďže sú často šetrnejšie k pokožke. 

2. Pleť si čistíte abrazívnymi peelingami a drsnými kefkami 

Keďže pokožka s rosaceou je veľmi citlivá, peelingy a klasické čistiace kefky na pleť spôsobujú viac škody ako úžitku. Drsné peelingy môžu spôsobiť zápal a podráždenie, čím zhoršujú stav rosacey. Šetrnejšou voľbou sú jemné enzymatické peelingy a hubky, ktoré pleť krásne vyčistia bez zhoršenia začervenania. 

3. Zabúdate na hydratáciu

Mnohí ľudia trpiaci rosaceou podceňujú kvalitnú hydratáciu pokožky. Chyba. Či už máte zmiešanú alebo mastnú pleť, každodenná hydratácia by mala byť základom vašej dennej rutiny. Veľmi vhodné sú špeciálne krémy určené na rosaceu.  

Obsahujú upokojujúce a zvlhčujúce zložky, ako napríklad aloe vera, kyselinu hyalurónovú či niacinamid. Tieto zložky okrem hydratácie zmierňujú začervenanie tváre a pomôžu udržať pokožku hydratovanú.

4. Myslíte si, že komerčná kozmetika vám neuškodí

Množstvo produktov, s ktorými sa stretnete v drogérii, obsahuje veľmi dráždivé zložky. Rosaceu zhoršujú napríklad syntetické parfumy, parabény, alkohol či sulfáty. 

Prírodná kozmetika a bio oleje sú často bez týchto dráždivých zložiek a vašu pleť pekne rozmaznajú. Pri výbere produktov pre rosaceu si vždy čítajte zloženie a snažte sa vyhýbať klasickým značkám, ktoré na vás vyskakujú v reklame. 

5. Ignorujete spúšťače rosacey

Mnohí ľudia netušia, že rosacea má určité spúšťacie faktory, ktoré môžu zhoršovať stav ochorenia. Medzi tieto faktory patrí stres, horúce nápoje, alkohol, korenené jedlá, nadmerné slnenie a extrémne teploty. 

Aby ste minimalizovali zhoršovanie rosacey, je dôležité naučiť sa, aké faktory vám osobne spôsobujú problémy a snažiť sa im vyhýbať. 

Záver

Rosacea je kožné ochorenie, ktoré uberá na sebavedomí mnohých ľudí. Správna starostlivosť robí zázraky a prejavy sú miernejšie. Vyhnite sa týmto piatim najčastejším chybám pri starostlivosti o pokožku a vaša pleť vám poďakuje.

Jemné čistiace prostriedky, šetrné peelingy, dostatočná hydratácia, používanie kozmetiky pre citlivú pokožku a zohľadnenie spúšťacích faktorov rosacey vám pomôžu dosiahnuť zdravšiu a krajšiu pleť. Červené fľaky na tvári vás budú trápiť o čosi menej, ak do svojej dennej rutiny zaradíte bio prírodnú kozmetiku. Spojencov v boji proti rosacei nájdete v našej ponuke.   

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *