Ak máte zmiešanú/mastnú/aknóznu pleť, pomôže Vám tento prehľad komedógenity olejov. Prinášame Vám aspoň ho v základnej orientácii, čomu sa vyhnúť a čo naopak vyhľadávať pre starostlivosť o takúto pleť, ak je Vaším problémov najmä upchávanie pórov.
Čo je komedón?
Komedón je zjednodušene povedané “zátka” v kožnom póre tvorená baktériami, mazom, odumretými kožnými bunkami a pozostatky rôznych prípravkov, ktoré si aplikujeme na pleť. Sú to tie známe čierne bodky, ale môžu byť i vo forme vyrážky s bielou hlavičkou.
Ako a prečo nastáva upchávanie pórov?
Ale nielen pleťové prípravky a ich zloženie majú vplyv na tvorbu komedónov. Za všetkým totiž stojí hlavne typ pleti a veľkosť pórov. Suchšia pleť má menšie póry a tie nevylučujú toľko mazu, ktorý by mohol pomôcť vytvoriť ,,zátku”. Mastnejšia pleť má naopak póry väčšie a vylučuje viac kožného mazu.
Aj typ produktu ovplyvňuje jeho komedogenitu. Čistič alebo odličovač, ktorý nechávame na pleti maximálne pár minút a potom ho zmyjeme, nemá skoro žiadny vplyv na upchávanie pórov. Naopak sérum, krém či pleťový olej, ktorý na pleti nechávame hodiny, môže upchávanie pórov podporiť oveľa viac.
Stupnica se pohybuje od 0 (nekomedogenné) až do 5 (vysoko komedogenné). Prosím, majte na pamäti, že sa nejedná o presné čísla a každá pleť môže reagovať na každú ingredienciu inak. Rôzne zdroje môžu uvádzať rôzne stupne komedogenity toho istého oleja. Preto se radšej v tomto prehľade riadime obsahom kyseliny linolovej a kyseliny olejovej v jednotlivých olejoch.
Ten správny produkt podľa typu Vašej pleti.
BELLMEDI KOZMETIKA JE ZÁKAZNÍKMI OVERENÁ SO STOVKAMI RECENZIÍ.