Výrastky na koži predstavujú bežný dermatologický problém, s ktorým sa v rôznych obdobiach života stretne každý. Môžu mať rôzne formy, veľkosti a príčiny. Niektoré výrastky sú viacmenej len estetická chybička, iné môžu signalizovať rozvoj vážneho ochorenia. Toto sú tie najbežnejšie.
Dermatofibrómy
Ide o nerakovinové výrastky, ktoré si vyžadujú liečbu len vtedy, ak vás pri dotyku bolia, svrbia a sú citlivé. Zvyčajne sa objavujú na dolných končatinách alebo na trupe, rastú pomaly a majú ružovú až hnedastú farbu. Príčinu vzniku dematofibrómov nie je vždy možné odhaliť, avšak zväčša sa objavia po úrazoch, traume či uštipnutí hmyzom.
Keratoakantómy
Keratoakantóm je rýchlo rastúci výrastok na koži, ktorý sa môže podobať rakovine kože, ale väčšinou je neškodný. Zvyčajne sa objavuje na miestach, ktoré zvyknete vystavovať slnku (typické sú výrastky na krku a tvári).
Keratoakantóm vyzerá ako hrčka s vyvýšeným okrajom a prejavuje sa rýchlym rastom. Stáva sa, že zmizne aj sám a ostane vám po ňom len jazva, avšak v niektorých prípadoch sa môže zmeniť na zhubný.
Pyogénne granulómy
Pyogénne granulómy sú úplne nezhubné hrčky, ktoré sa najčastejšie objavujú u detí, tehotných žien a u pacientov užívajúcich niektoré lieky. Tieto lézie môžu v priebehu niekoľkých týždňov pomerne rýchlo rásť a dosiahnuť veľkosť pol centimetra.
Obvykle bolia a niekedy môžu krvácať. Najlepšie je nechať si ich vyšetriť, aby sa vylúčili závažnejšie ochorenia. Tieto výrastky sa dajú liečiť a u tehotných žien po pôrode často spontánne vymiznú.
Kožné cysty
Cysty sú nezhubné útvary, ktoré ľahko nahmatáte pod kožou. Zvyčajne obsahujú tekutinu (hnis, krv). Väčšinou sú neškodné, ale môžu spôsobiť nepohodlie alebo bolestivosť, pričom časom môžu prasknúť.
Príčinou ich vzniku sú zablokované mazové žľazy alebo poranenia kože. Hoci mnoho kožných cýst nevyžaduje liečbu, v prípade komplikácií môže byť potrebný chirurgický zákrok.
Mílie
Mílie sú malé výrastky na koži bielej farby, ktoré sa často objavujú na tvári, najmä okolo očí a líc. Sú to vlastne malé cysty naplnené keratínom. Ide o nezhubný typ kožných výrastkov a nevyžadujú špecifickú liečbu. Vznikajú, keď sa mŕtve kožné bunky zablokujú pod povrchom kože. Často zmiznú samy, avšak z estetických dôvodov sa niektorí ľudia rozhodnú pre ich odstránenie.
Papilómy
Papilómy sú mäkké kožné výrastky v tvare tenkých stoniek, ktoré sú akoby pripnuté ku koži. Bežne sa objavujú na krku, v podpazuší alebo slabinách. Ich príčinou je často infekcia vírusom HPV. Väčšina papilómov je benígna a bezbolestná, ale ak sú na miestach, kde sa pokožka často otiera o oblečenie, môžu sa podráždiť.
Seboroická keratóza
Tento kožný problém postihuje najmä starších ľudí. Má vzhľad hrubšej kože so šupinkami a môže mať rôzne farby – od svetlohnedej po čiernu. Seboroickej keratóze sa niekedy hovorí aj starecké škvrny. Neprerastá do rakoviny, ale ide o estetický problém, ktorý môže narušiť sebavedomie.
Znamienka
Väčšina znamienok je nezhubná, ale ak si všimnete zmenu farby, veľkosti, textúry alebo tvaru, mal by sa na ne čím skôr pozrieť dermatológ. Tieto symptómy vrátanie svrbenia či krvácania naznačujú možný vývoj melanómu – agresívneho druhu rakoviny kože. Preto si najmä po lete a období opaľovania nechajte skontrolovať všetky znamienka. Dermatológ vám v prípade potreby odporučí chirurgické odstránenie.
Ako odstrániť výrastky na koži?
Odstránenie výrastkov na koži sa obvykle vykonáva z dôvodu nepohodlia, estetiky alebo možných zdravotných komplikácií.
V závislosti od typu výrastku a jeho polohy existuje niekoľko metód:
- Kryoterapia: používa sa kvapalný dusík na zmrazenie výrastku, ktorý potom odpadne po niekoľkých dňoch.
- Elektrokauterizácia: vypálenie výrastku elektrickým prúdom.
- Chirurgická excízia: lekár odstráni výrastok skalpelom. Táto metóda sa často používa na väčšie výrastky, ktoré sú väčšie alebo vyžadujú patologické vyšetrenie.
- Laserová terapia: výrastok sa odstráni silným svetlom.
- Topické preparáty: v niektorých prípadoch môže dermatológ predpísať krémy na odstránenie alebo zmenšenie výrastkov.
Odstránenie kožných výrastkov doma: Dá sa to?
Hoci mnoho ľudí hľadá spôsoby, ako odstrániť kožné výrastky v pohodlí domova, je lepšie, ak sa na ne najskôr pozrie lekár a zhodnotí, či ide o vážny problém. Niektorí ľudia si však pomáhajú jablčným octom či prírodnými olejmi. Ak ste aj vy nadšencom BIO vychytávok, pozrite sa napríklad na čajovníkový olej, ricínový olej, oreganový olej, levanduľový olej, kadidlová esencia, ktoré môžu pomôcť k zlepšeniu stavu vašich kožných výrastkov. Za nás hovoria recenzie spokojných zákazníkov.
Upozornenie: Domáce metódy môžu spôsobiť bolesť, jazvy, infekciu alebo dokonca nevhodným spôsobom poškodiť benígny výrastok, čo môže spustiť neskoršiu diagnózu. Ak si nie ste istí povahou výrastku (či je benígny alebo môže byť rakovinový), určite vyhľadajte lekára.