Blog

Mydlové orechy: Rýchly sprievodca čo sú a ako sa používajú

Mydlove orechy v sklenenej miske na sedom pozadí

Objavte s nami novú možnosť na ekologické pranie, ktoré krásne vyčistí a navonia bielizeň, pričom je veľmi šetrné k pokožke aj životnému prostrediu. Ak ste trpeli ekzémami, alebo problémami s pokožkou pri bežných pracích prostriedkoch, prípadne chcete  dosiahnuť maximálne eko pranie, skúste mydlové orechy. Sú účinné, overené rokmi, pochádzajúce z krajiny jogy.

Mydlové orechy a ich história

Mydlové orechy skutočne rastú na strome. Ide o druh Sapindus mukorossi, ktorý rastie minimálne deväť rokov, kým začne prinášať plody. Následne je však možné zbierať plody šesť mesiacov z roku, takže poskytuje skutočne dostatok orechov na ekologické čistenie

Výhodou je, že tieto stromy rastú divoko v Indii a preto nie je potrebné kvôli nim vyrubovať les a sadiť plantáže, ako sa to deje napríklad pri palmovom oleji. Využívanie mydlových orechov je teda skutočne bio a nemusíte sa báť, že by sa niekde kvôli nim menila krajina.

Prečo sú mydlové orechy lepšie ako pracie prostriedky?

Možno si položíte otázku, prečo výrobcovia pracích práškov prišli s ich rôznorodými inováciami, ak stačí využívať na dokonalé pranie len mydlové orechy? Pravda je taká, že pracie prášky môžu mať stále svoje miesto vo vašej kúpeľni. 

Mydlové orechy sa totiž osvedčili najviac pri bežnom praní farebného oblečenia „na tridsiatke“ . Ak však máte veľmi znečistené oblečenie, alebo biele oblečenie, ktoré chcete vybieliť, na to sú orechy krátke. Bielizeň je potrebné namočiť, použiť žlčové mydlo, alebo štandardný prací prostriedok. Avšak s použitím mydlových orechov pri bežnom praní znížite spotrebu klasických čistiacich prostriedkov a uvidíte, že na bežné pranie plne postačia. 

Mydlove orechy v sklenenej miske

Prečo používať mydlové orechy?

Mydlové orechy môžete použiť dva až trikrát pri bežnom praní. To ocení ako váš rodinný rozpočet, tak aj citlivá pokožka. Pretože na vypranie 4 – 5 kilogramov bielizne stačí iba 4 – 5 kúskov orechov, ktoré môžete použiť aj druhý raz. Vložíte ich do textilného vrecúška, vložte do práčky a spustite pranie.

Súčasne mydlové orechy na pranie obsahujú rastlinné saponáty, ktoré však nedráždia citlivú pokožku a nespôsobujú ekzémy, ako sa to môže stávať pri použití klasických pracích prostriedkov a aviváži. Mydlovými orechmi preto môžete prať aj detské oblečenie.

Prirodzená vôňa čistoty

Výhodou mydlových orechov je nielen čistá bielizeň, ale aj príjemná a jemná vôňa čistoty. To si môžete predstaviť aj tak, že z bielizne nepreráža žiadna drogéria. Bielizeň získa jemnú vôňu čistoty a preto sa nemusíte báť používať ani váš osobný parfum, či vôňu, ktorej by vôňa z oblečenia prekážala. 

Orechy skutočne penia

Šupka mydlových orechov obsahuje prírodné saponíny, ktoré pri kontakte s vodou začnú skutočne peniť, akoby ste pridali do práčky skutočný prací prášok. Všetko je však na plne prírodnom základe. Takže do odpadu nevypúšťate žiadnu chémiu. Mydlové orechy sú tak ekologické, že po dvoch až troch praniach ich nemusíte vyhadzovať do smetí, ale položíte ich na kompost, kde sa biologicky rozložia a premenia na kvalitný substrát. Aj takto môžu fungovať prírodné produkty, ktoré nájdete na eshope Bellmedi.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *