Blog

Čajovníkový esenciálny olej na pokožku: Dokáže zatočiť s mykózou?

tea tree olej vhodný na inhaláciu aj aplikáciou na pokožku

Tea tree olej je už niekoľko stoviek rokov známy pre svoje blahodarné účinky na pokožku. Ponúka množstvo terapeutických výhod. Vďaka antibakteriálnym účinkom sa najčastejšie spája s prírodnou liečbou akné. Okrem toho vyniká tiež protiplesňovými účinkami.

Čo je čajovníkový olej?

Esenciálny tea tree olej sa získava z listov Melaleuca alternifolia, malého stromu pochádzajúceho Austrálie. Silu tejto rastliny poznali už domorodí Austrálčania. Používali ho na zmiernenie kašľa, prechladnutia a tiež na pokožku. 

Dnes je čajovníkový olej široko dostupný ako 100 % neriedený alebo čistý olej. Na trhu sa stretnete aj s jeho zriedenou formou v produktoch určených na pokožku. Jeho sila spočíva v zlúčeninách, ktoré dokážu zatočiť s baktériami, vírusmi a plesňami. Príkladom je terpinén-4-ol, ktorý stimuluje biele krvinky, ktoré bojujú proti choroboplodným zárodkom. 

Čajovníkový olej – účinky

V našom staršom článku sme sa venovali účinkom tea tree oleja. Vráťme sa k nemu na chvíľu a pozrime sa, s čím všetkým vám môže pomôcť:

  • ošetrenie aknóznej pokožky,
  • ošetrenie rezných rán a infekcií,
  • odstránenie lupín,
  • dezinfekcia rúk,
  • pomoc po uštipnutí hmyzom,
  • upokojenie prejavov psoriázy,
  • infekcie dutín, nádcha, bolesť hrdla,
  • deodorant,
  • zosvetlenie jaziev.

Čajovníkový olej – použitie na kožnú a nechtovú mykózu

Plesňové infekcie nechtov sú celkom bežné. Stačí návšteva kúpaliska bez šľapiek a už ju máte. Hoci pleseň ako taká nie je nebezpečná, je nevzhľadná. Na trhu nájdete množstvo liekov na nechtovú mykózu, no existujú aj prirodzenejšie spôsoby, ako sa jej zbaviť.  

Ukázalo sa, že tea tree olej pomáha zbaviť sa plesní nechtov, keď sa nanáša samostatne alebo v kombinácii s inými prostriedkami. Jedna kontrolovaná štúdia skúmala účinky tea tree oleja a antifungálneho lieku počas 6 mesiacov. Na jej konci bolo v obidvoch skupinách 60 % ľudí, ktorým sa mykóza zmiernila alebo úplne vymizla. 

Ako na bezpečnú aplikáciu čajovníkového oleja

Pred použitím akéhokoľvek esenciálneho oleja na pokožku by ste si mali spraviť kontrolný test, či koža po nanesení nie je podráždená. Ak je všetko v poriadku, priamo na postihnutý necht naneste pár kvapiek tea tree oleja. Ihneď po aplikácii si umyte ruky, aby sa pleseň nerozšírila aj na ostatné nechty alebo nechty na rukách. 

Čo sa týka použitia tea tree oleja na celé chodidlá, odporúčame robiť si dezinfekčné kúpele, pokojne aj 3x týždenne. Do vedra s teplou vodou pridajte asi lyžicu kokosového oleja, pár kvapiek čajovníka a do tohto kúpeľa si namočte nohy na 20 minút. 

Pred starostlivosťou o nechty a chodidlá vždy vydenzifikujte všetky nožnice, kliešte a iné pomôcky, ktoré používate na domácu pedikúru. Myslite tiež na čistý uterák, ktorý po použití operte. Nohy s mykózou udržiavajte vždy v suchu a dajte si pozor na to, aby ste počas dňa nemali vlhké ponožky. Práve vlhkosť udržiava plesne pri živote

Upozornenie: Majte na pamäti, že zbaviť sa nechtovej mykózy môže trvať dlhšie, preto je pri používaní čaiovníka dôležitá pravidelnosť a trpezlivosť. Po určitom čase by ste mali vidieť výsledky. 

A čo tea tree olej na bradavice a kožné výrastky?

Zdá sa, že použitie čajovníkového oleja nemá konca. Tea tree olej na papilómy, bradavice, ekzémy a iné kožné neduhy pre vás radi podrobnejšie rozoberieme v našich ďalších článkoch. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *