Nepríjemná vyrážka, neznesiteľné svrbenie kože a neutíchajúca potreba škrabať sa – presne toto vystihuje atopický ekzém. Menej viditeľný, a nesmierne silný, je však jeho dopad psychiku. Hoci na prvý pohľad ide o dve rozdielne veci, ukázalo sa, že atopický ekzém a psychika tancujú vo dvojici a navzájom sa ovplyvňujú.
Atopický ekzém – príznaky
Atopický ekzém, známy aj ako atopická dermatitída, je chronické kožné ochorenie, ktoré je sa často spája s astmou či alergickou rinitídou. Hoci sa najčastejšie vyskytuje u detí, môže postihnúť ľudí v akomkoľvek veku.
Ako vyzerá atopický ekzém? Toto sú bežné príznaky:
- začervenanie kože: môže sa vyskytnúť kdekoľvek na tele, ale často je najviditeľnejšie na tvári, rukách a nohách, na viečkach,
- svrbenie kože: ide o najviac nepríjemný príznak, ktorý môže spôsobiť nespavosť či prerušiť denné aktivity,
- suchá a šupinatá koža: tento príznak sa zhoršuje v chladnejších mesiacoch, keď je vzduch sušší,
- pálenie alebo bolesť,
- praskliny alebo vredy na koži: objavujú sa v ťažších prípadoch,
- zmeny farby kože: koža môže byť tmavšia alebo sa na nej objavia svetlé či tmavé škvrny.
Začarovaný kruh – atopický ekzém a psychika
Atopický ekzém sa každodenne podieľa na psychickom zdraví jednotlivca. Ľudia s týmto ochorením pociťujú chronický diskomfort a nepohodlie. Doslova by najradšej vyskočili z kože.
Intenzívne svrbenie a pálenie je nesmierne narušujúce. Toto nepohodlie ovplyvňuje spánkový režim, koncentráciu či schopnosť vykonávať bežné činnosti. To následne vedie k frustrácii, úzkosti a depresii.
Ekzém tiež ovplyvňuje sebavedomie a sebahodnotenie atopikov. Veľakrát majú problém vôbec opustiť domov a z dlhodobého hľadiska sa u nich zvykne objaviť sociálna úzkosť a potreba izolácie. Obávajú sa, že ľudia sa na ich kožu budú pozerať cez prsty a môžu sa cítiť menejcenne.
Napriek tomu, že samotný ekzém vyvoláva v človeku stres a negatívne emócie, tieto psychické problémy môžu ešte viac zhoršiť jeho priebeh. A tu nám vzniká začarovaný kruh. Atopikom sa odporúča robiť príjemné činnosti, pri ktorých sa môžu duševne uvoľniť.
Život s chronickým ochorením, ako je atopický ekzém je psychicky vyčerpávajúci. Trvalé zvládanie symptómov, obmedzenia v každodennom živote a neistota ohľadne vývoja ochorenia môžu rozvinúť duševné ochorenia. Okrem návštevy kožného lekára sú pri dlhodobých stavoch namieste aj psychoterapie.
Ako sa starať o psychické zdravie, ak trpíte atopickým ekzémom?
- Komunikujte o svojich pocitoch: otvorene so svojím lekárom, terapeutom a blízkymi o tom, ako sa cítite. Môže to byť ťažké, ale je dôležité, aby ľudia okolo vás vedeli, čo prežívate.
- Vyhľadajte podporu: pripojte sa k online komunitám ľudí, ktoré sa tiež zaoberajú atopickým ekzémom. Zdieľanie skúseností a tipov je veľmi uľahčujúce.
- Dodržiavajte svoj plán liečby: dôsledné dodržiavanie plánu liečby pomáha zvládnuť symptómy a zmierniť stres a úzkosť súvisiace s ekzémom. Myslite na pravidelné konzultácie s lekárom.
- Cvičenie a relaxácia: fyzická aktivita pomáha zvládať stres a zlepšuje náladu. Relaxačné techniky, ako je meditácia, jóga alebo hlboké dýchanie, tiež môžu pomôcť zmierniť stres a zlepšiť spánok.
- Zdravá strava a dostatok spánku: vyvážená strava a dostatočný spánok sú základné pre celkové zdravie a pohodu vrátane psychického zdravia.
- Profesionálna pomoc: Ak sa cítite depresívne, úzkostne alebo máte iné duševné ťažkosti, vyhľadajte psychológa. Nebojte sa požiadať o pomoc.
Vhodná kozmetika na atopický ekzém
Atopikom sa odporúča používať produkty, ktoré sú šetrné k pokožke a neobsahujú dráždivé prísady, ktoré by mohli vyvolať alergickú reakciu. Zaobstarajte si kozmetiku bez vôní a farbív, ktoré zhoršujú ekzém. Vhodnou alternatívou je napríklad prírodná kozmetika alebo prírodné oleje.
Ďalším dôležitým bodom je hydratácia pokožky. Siahnite po hydratačných krémoch s obsahom ceramidov, ktoré pomáhajú obnoviť ochrannú bariéru pokožky. Taktiež si vyberajte hypoalergénne produkty bez alkoholu, chemických prísad a konzervantov.
Ako si vybrať správnu kozmetiku, ak trpíte ekzémom: Ingrediencie, ktoré pomáhajú a škodia
Čo sa týka prírodnej kozmetiky, na atopický ekzém sa odporúča používať nimbový, šípkový, baobabový či tea tree olej. V našom e-shope si na svoje prišli mnohí ľudia trpiaci atopickým ekzémom.
Okrem týchto bio olejov môžete vyskúšať aj aloe vera, nechtík lekársky či výživný vitamín E. Celú ponuku kvalitných produktov vhodných pre si môžete pozrieť tu.