Blog

Prírodné prostriedky na zmiernenie bolesti pri reume

Nie je žiadnym tajomstvom, že reumu sprevádza zápal, takže je namieste zahrnúť do stravy protizápalové bylinky a koreniny. Je pravda, že samotné nebudú mať významný vplyv na zmiernenie príznakov reumy. Ale vďaka nim si môžete stanoviť protizápalovú diétu. A možno aj oživíte váš jedálniček. A čo pomôže okrem potravín? Čítajte ďalej.

To čo je reuma, aké má príznaky, príčiny a riešenia sme už podrobne spísali v článku 5 faktov o reume, neváhajte si ho na úvod prečítať 🙂 .

Reuma: Strava plná zdravia pomôže, no nestačí

Niektoré liečivé bylinky vám môžu pomôcť zvládnuť alebo dokonca minimalizovať nepríjemné príznaky reumy. Avšak treba si uvedomiť, že nemožno nimi nahradiť štandardnú lekársku starostlivosť o pacientov s reumou.

Pred začatím užívania akéhokoľvek prírodného doplnku sa vždy poraďte so svojím lekárom, pretože niektoré preparáty môžu negatívne interagovať s liekmi.

Ak trpíte reumatickým ochorením, nie je na škodu skúsiť do jedálnička zaradiť nasledujúce byliny a potraviny.

Zázvor a reuma?

Zázvor sa pre protizápalové vlastnosti už po stáročia používa v ázijskej medicíne a kuchyni. Je známy schopnosťou potláčať zápalové molekuly nazývané leukotriény a syntetizovať prostaglandíny, čo sú látky podobné hormónom, ktoré spôsobujú bolesť a zápal.

Či si pochutnáte na zázvorovom čaji alebo si sušený či čerstvý zázvor pridáte do polievok či ázijských jedál, je na vás. I v smoothie má svoju nezameniteľnú chuť.

Tymián

Táto voňavá bylinka má antioxidačné vlastnosti a podľa výskumov i antimikrobiálne a protizápalové účinky, ktoré by mohli mať pozitívny účinok na reumu.

Vetvička čerstvého tymiánu obohatí omáčky, polievky a jedlá stredomorskej, blízkovýchodnej, talianskej a francúzskej kuchyne. Tymián však má intenzívnu chuť, preto to s ním nepreháňajte.

Med a reuma

Má ho každý doma a siaha po ňom najmä teraz počas zimných mesiacov. Bylinkový čaj ochutený pravým včelím medom je vždy dobrý nápad. Odborné zdroje tvrdia, že má antioxidačné a protizápalové účinky. Vďaka tomu sa často spomína ako prírodný pomocník na reumatoidnú artritídu.

Kurkuma

Nielen zázvor, ale aj kurkuma má v ayurvéde i tradičnej čínskej medicíne dôležité miesto. Jedlám prepožičiava zlatistú farbu, skvelú arómu a okrem toho pomáha aj na muskuloskeletálne poruchy a artritídu. Kurkuma má silnejší účinok v kombinácii s čiernym korením.

Reuma: Čo pomáha okrem potravín?

Okrem zdravého jedálnička sa treba zamerať aj na ostatné aspekty, ktoré pomáhajú udržiavať zdravie.

Medzi alternatívne spôsoby uľavenia od prejavov reumy patrí napríklad akupunktúra. Táto tradičná forma čínskej medicíny je jedným z najstarších prírodných liekov proti bolesti. Terapeut používa malé ihly, ktoré stimulujú energiu pozdĺž dráh zvaných meridiány. Cieľom je napraviť nerovnováhu energie qi.

Tí, ktorí sa boja ihiel, si môžu dopriať masáž. Existuje však veľa druhov, preto sa poraďte s lekárom, ktorá je pre vás vhodná. Ak nemáte možnosť pravidelne navštevovať masážne salóny, masáž si môžete spraviť aj vy sami s použitím prírodných olejov.

Na úľavu od bolesti odporúčame siahnuť pod horčičnom, moringovom, ricínovom či nimbovom oleji. Postihnuté miesta môžete potrieť i olejom z čiernej rasce. Na zahriatie a uvoľnenie svalových kŕčov je dobrý i tea tree, nechtíkový či eukalyptový olej.

Nemenej dôležité je aj cvičenie. Možno sa vám nechce hýbať, ale mali by ste. Reumu to nezhorší, práveže môže zmierniť opuch kĺbov a bolesť.

Aj v tomto prípade by ste sa mali poradiť s lekárom či fyzioterapeutom, ktoré cviky sú ideálne. Pravdepodobne vám odporučia chôdzu, plávanie, posilňovanie svalstva či cvičenia na zlepšenie flexibility.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *