Blog

Sezóna kliešťov: 5 tipov, ako sa chrániť

Sezóna kliešťov je v plnom prúde a tento malý návštevník má schopnosť ovplyvniť nielen našu dovolenkovú náladu a radosť z prírody, ale aj naše zdravie. Kliešte so sebou prinášajú riziko vážneho ochorenia kliešťová encefalitída. Preto je mimoriadne dôležité vedieť, ako sa proti kliešťom chrániť a aký prírodný repelent proti kliešťom použiť.

Prečítajte si 5 tipov, ako sa chrániť proti kliešťom, ako kliešťa správne vybraťaký prírodný repelent proti kliešťom použiť. 

Leto v prírode a sezóna kliešťov

Sezóna kliešťov sú mesiace, kedy je ich výskyt najviac rozšírený. Apríl, máj, jún, september a október sú najobľúbenejšie mesiace pre jarnú, letnú i jesennú turistiku, kempovanie alebo dovolenku na chate a práve v tomto období sa treba mať na pozore pred kliešťami. Je dôležité spomenúť, že kliešte sú aktívne počas celého roka, báť sa ich nemusíte iba v zimných mrazivých mesiacoch. 

Kde sa kliešte najviac vyskytujú? Opatrní by ste mali byť hlavne v prírode, v parkoch, záhradách, na lúkach s vysokou trávou, v lesoch či pri poliach. Na kliešťa môžete natrafiť všade tam, kde je tráva vyššia ako 20 cm. Kliešte číhajú na steblách trávy, ale aj v korunách stromov. Dôležitá je hlavne prevencia a tiež znalosť, ako kliešťa správne vybrať.

Riziko kliešťovej encefalitídy

Kliešťová encefalitída je vážne infekčné vírusové ochorenie, ktoré sa na človeka prenáša práve uhryznutím infikovaným kliešťom. Nie všetky kliešte sú kliešťovou encefalitídou infikovaní, riziko predstavuje iba 10 % kliešťov. Vírus sa na človeka prenáša cez sliny kliešťa, ktoré vypustí po uhryznutí cca do dvoch hodín. Preto je veľmi dôležité sa počas prechádzok či pobytu v prírode pravidelne kontrolovať a používať prírodný repelent proti kliešťom. 

Kliešťová encefalitída ohrozuje najmä centrálny nervový systém, vážne formy môžu vyústiť až do zápalu mozgu, paralýzy a dokonca až smrti. Kliešťová encefalitída sa nedá vyliečiť, musí sa iba prekonať. Liečia sa len príznaky choroby a to liekmi proti bolesti, horúčke, pokojom na lôžku a zvýšenou dávkou vitamínov.

Pozor: Kliešťová encefalitída ohrozuje aj vašich domácich miláčikov. Pravidelne prezrite aj vášho psa či mačku a zabránite tak nielen chorobe, ale tiež prenosu kliešťov do domácnosti či na vás. 

Ako sa chrániť proti kliešťom?

  1. Použite prírodný repelent proti kliešťom. Malý a skladný prírodný repelent proti kliešťom by mal patriť k základnej výbavy každej prechádzky v prírode. Pravidelne si prírodný repelent proti kliešťom naneste na pokožku i na vlasy a kliešte vás budú obchádzať.
  2. Zvoľte vhodné oblečenie. Letné mesiace lákajú na krátke nohavice a tielka, ale pri výletoch do prírody s hustou vegetáciou odporúčame dlhé nohavice, dlhé rukávy, šatky či čiapku na hlavu. Ochránite sa tak nielen proti kliešťom, ale aj proti ďalšiemu hmyzu. 
  3. Dajte sa zaočkovať. Proti kliešťovej encefalitíde sa môžete zaočkovať tromi dávkami. Imunitu tiež získate po prekonaní ochorenia. 
  4. Kúpeľ a pozorné prehliadnutie celého tela. Po každom výlete si doprajte horúci kúpeľ a pozorne sa prezrite. Kliešte sa dostanú aj k chúlostivým intímnym partiám, podpazušiu, do vlasovej pokožky či za uši.
  5. Okamžité vybratie kliešťa. Ak objavíte zahryznutého kliešťa, nepanikárte. Poradíme vám, ako kliešťa svojpomocne vybrať a znížiť tak riziko nákazy.

Ako vybrať kliešťa?

Ak ste po výlete v prírode objavili kliešťa, nečakajte a začnite konať. Napriek tomu, že návodov, ako vybrať kliešťa je mnoho – ako vybrať kliešťa olejom, rotácia kliešťa a pod, najbezpečnejší a správny spôsob, ako vybrať kliešťa je použiť dezinfekciu, pinzetu a trpezlivosť. 

  • Miesto uhryznutia najskôr dôkladne dezinfikujte dezinfekciou alebo jódovou tinktúrou. Nepoužívajte alkohol. 
  • Použite rukavice, aby ste zabránili prenosu infekcie
  • Pinzetou na kliešte (alebo obyčajnou ostrou pinzetou) uchopte kliešťa, čo najbližšie k miestu uhryznutia na koži za jeho hlavu
  • Kliešťa vyťahujte pomaly a kolmo od kože. 
  • Kliešťom môžete aj jemne pokývať či pootočiť – nerotujte
  • Pri vyberaní kliešťa sa neponáhľajte
  • Ak si neveríte, vyhľadajte asistenciu lekára
  • Po vytiahnutí kliešťa miesto uhryznutia dôkladne prezrite a odstráňte akékoľvek pozostatky
  • Miesto vpichu opäť dôkladne vydezinfikujte

Prírodný repelent ako prevencia proti kliešťom 

Na jar a v lete do prírody bez repelentu ani na krok. Na trhu je k dispozícii pestré množstvo repelentov, repeletných krémov či gélov na chemickej báze. No aj príroda dokáže proti kliešťom efektívne zabojovať. Zvoľte si prírodný repelent proti kliešťom, ktorý poskytuje účinnú ochranu voči všetkému dotieravému hmyzu. 

Prírodný repelent proti kliešťom je vyrobený čisto z prírodných ingrediencií a bez použitia syntetických chemikálií. Jeho tajnou zbraňou je bohatý obsah esenciálnych olejov s repelentným účinkom. Prírodný repelent proti kliešťom sa nanáša jednoducho rozprašovačom.

Vyskúšajte prírodný repelent proti kliešťom unikátnej slovenskej prírodnej kozmetiky značky Bellmedi a aj v prírode sa chráňte prírodou!

Prírodný repelent

Skladom

9.90 27.90  s DPH

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *