Blog

Zdravé pery krok za krokom: Zbavte sa popraskania a bolesti

Popraskané a boľavé pery dokážu poriadne znepríjemniť každodenné fungovanie. Pritom stačí niekoľko jednoduchých krokov, ako perám navrátiť hebkosť, zdravie a prirodzený vzhľad. Viete, čo na popraskané pery naozaj funguje?

Príčiny popraskania a bolesti pier

Perymimoriadne náchylné na vysychanie a popraskanie, a to z dôvodu, že nemajú mazové žľazy. Strata vlhkosti je tak omnoho rýchlejšia a aj drobné poškodenie môže viesť k bolestivému praskaniu. Príčiny sú rôzne – môže ísť o kombináciu vonkajších vplyvov, životného štýlu, výživy či zdravotných problémov. K najčastejším patria: 

  • Vplyv počasia: Chlad, vietor, mráz či dlhý pobyt na slnku – extrémne podmienky oslabujú prirodzenú bariéru pier, tie sa vysušujú a následne praskajú.
  • Suchý vzduch: Klimatizované alebo vykurované priestory znižujú vlhkosť vzduchu, čo vedie k vysušeniu pier.
  • Olizovanie pier: Časté olizovanie prináša krátku úľavu, no v skutočnosti problém zhoršuje – sliny sa rýchlo odparia a pery zostávajú ešte suchšie.
  • Dehydratácia: Nedostatočný príjem vody alebo zvýšená strata tekutín (napr. pri horúčke či vracaní) sa prejavuje suchosťou a praskaním pier.
  • Nedostatok vitamínov a minerálov: Vitamíny skupiny B, C, zinok a železo sú pre zdravie pier nevyhnutné. Ich nedostatok môže viesť k popraskaniu, najmä v kútikoch úst.
  • Nevhodná kozmetika: Nie každý balzam alebo rúž je spásou – niektoré môžu obsahovať dráždivé látky alebo alergény.
  • Kožné ochorenia: Atopická dermatitída či ekzémy zvyšujú náchylnosť na suchosť a praskanie.
  • Niektoré lieky: Liečba akné (napr. retinoidmi), chemoterapia alebo dokonca nadmerný príjem vitamínu A môžu ako vedľajší účinok spôsobiť extrémne suché pery.

TIP: Bolestivé opary: Príčiny, prevencia a ako ich liečiť

Ako na zdravé pery krok za krokom?

Zdravé a hydratované pery nie sú otázkou jedného balzamu – sú výsledkom dobre nastavenej rutiny. Týchto päť jednoduchých krokov vám pomôže udržať pery v top forme, bez prasklín, štípania či šúpania.

Krok 1: Hydratácia zvonka aj zvnútra

Hydratácia je pre zdravie pier veľmi dôležitá, no nie len tá vonkajšia, ale i vnútorná. Pravidelne používajte hydratačný balzam, ideálne s obsahom prírodných tukov – nanášajte ho niekoľkokrát denne, najmä pred spaním a pobytom vonku. Pite dostatočné množstvo tekutín, no nezabúdajte, že káva a sladené nápoje sa do pitného režimu nezapočítavajú, naopak, môžu telo dehydratovať. 

Krok 2: Pravidelný peeling pier

Peeling pomáha odstraňovať odumreté kožné bunky, podporuje cirkuláciu krvi a pripravuje pery na aplikáciu ďalších produktov – vďaka nemu pery lepšie absorbujú hydratačné a výživné produkty. Peeling robte 1-2krát týždenne, podľa potreby a stavu pier – ak sú pery veľmi citlivé alebo poškodené, obmedzte tento krok na minimum a používajte len veľmi jemné produkty. 

Krok 3: Ochrana pier pred vonkajšími vplyvmi 

Pery sú citlivé na chlad, vietor aj slnko, preto si zaslúžia každodennú ochranu. V lete siahnite po balzame s UV filtrom, v zime ich prekryte šálom a pred odchodom von nezabudnite naniesť balzam, ktorý vytvorí ochranný film, zabráni strate vlhkosti a ochráni pokožku pier. Vhodné sú balzamy s bambuckým maslom, prírodnými olejmi alebo vitamínom E, ktoré regenerujú a posilňujú ochrannú bariéru pier.

Krok 4: Regenerácia cez noc

Nočná regenerácia pier je mimoriadne efektívna, pretože počas spánku prebiehajú v pokožke intenzívne obnovovacie procesy. Použite masky či balzamy na pery, ideálne prírodného zloženia a v kombinácii s prírodnými olejmi, ktoré intenzívne hydratujú, vyživujú a podporujú obnovu pier. 

Siahnuť môžete po ricínovom oleji (podporuje regeneráciu a zvláčňuje aj veľmi suché pery), po mandľovom oleji (je bohatý na vitamíny a minerály, zjemňuje, zvláčňuje a upokojuje suché a podráždené pery) ale aj po bambuckom masle, ktoré plnohodnotne nahradí balzam (hydratuje vysušené a popraskané pery).

 Postupujte nasledovne: 

  • Jemne očistite pery od make-upu a nečistôt.
  • Naneste hrubšiu vrstvu nočnej masky alebo balzamu.
  • Nechajte pôsobiť počas celej noci.
  • Ráno jemne zotrite zvyšky a podľa potreby aplikujte balzam na pery.

TIP: Poznáte ricínový olej? Zoznámte sa s jeho prevratnými účinkami!

Krok 5: Prevencia a správne návyky

Kľúčom k zdravým perám je aj prevencia a správne každodenné návyky. Dýchajte nosom, nie ústami, vyhýbajte sa častému olizovaniu pier a nezabúdajte na hygienu – dotyk špinavých rúk môže zaniesť infekciu či zhoršiť podráždenie. Pery jemne odličujte spolu s tvárou a siahnite po prírodných produktoch bez dráždivých látok. Dôležitú rolu zohráva aj strava – ak perám chýbajú vitamíny skupiny B, zinok či železo, prejaví sa to suchosťou a praskaním. Zaraďte do jedálnička napríklad vajcia, pečeň, strukoviny či avokádo a podporte zdravie pier aj zvnútra.

Najčastejšie chyby pri starostlivosti o pery

Mnohé bežné návyky môžu pery zbytočne oslabovať – a často si ich ani neuvedomujete. Olizovanie pier, dýchanie ústami, ignorovanie ochrany pred slnkom či mrazom, ale aj výber kozmetiky s dráždivými látkami patria medzi najčastejšie chyby, ktoré zhoršujú ich stav. Chybou je aj to, ak sa zameriavate len na jednu či dve veci – napríklad používate balzam a peeling, no zanedbávate vnútornú hydratáciu či ochranu pred počasím. 

Zdravé pery si vyžadujú kombináciu viacerých krokov: dôslednú prevenciu, správne návyky aj výživu zvonka a zvnútra. Až keď tieto prvky prepojíte, dokážete perám dopriať starostlivosť, ktorú skutočne potrebujú – a výsledkom budú pery, ktoré nielen dobre vyzerajú, ale sú aj odolné, hebké a bez bolestivých trhlín.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *