Blog

Trápi vás nechtová mykóza? Rady, ako s ňou zatočiť aj u vás doma

Nechtová mykóza je dnes nekompromisným strašiakom takmer všetkých vekových kategórií a jej liečba dokáže poriadne potrápiť, a to najmä, keď sa stihne dostať do pokročilého štádia. Vedeli ste však, že môžete nechtovú mykózu vyliečiť aj doma bez lekárskej pomoci? Máme pre vás zopár tipov, ktoré oceníte.   

Čo je mykóza? 

Najčastejšie vplyvom húb, ale aj kvasiniek dochádza k infekcii, ktorá sa prejavuje nepríjemnými plesňami. Tieto organizmy môžu do tela prenikať cez drobné ranky a trhliny, ktoré sa dostávajú do priameho kontaktu s okolitým prostredím. Pri nechtovej mykóze ide v drvivej väčšine prípadov o dermatofyty, organizmy so špecifickými nárokmi na prítomnosť keratínu. Nechty ako jedna zo zásobární keratínu v ľudskom tele sa tak stávajú ideálnym prostredím pre ich existenciu a k ich rýchlejšiemu rozmnožovaniu navyše prispieva aj tmavé a vlhké prostredie špeciálne pri nechtoch na nohách. Mykózu nechtov na rukách však spravidla spôsobujú kvasinky. 

Zmena farby nemusí znamenať mykózu

Nechtová mykóza alebo onychomykóza našťastie nepatrí k bezpríznakovým ochoreniam a dokonca už na základe prvotných vizuálnych zmien môžete spozorovať začiatočné štádium plesňovej infekcie. Vášmu pohľadu isto neunikne viditeľná zmena sfarbenia nechtov do výrazne žltej, bielej alebo sivej. 

Žlté nechty však nemusia vždy indikovať pleseň, v mnohých prípadoch ide o sprievodný prejav fajčiarov a rovnako môže zažltnutie súvisieť s častým používaním agresívnych chemikálií bez ochranných rukavíc a pokiaľ obľubujete lakovanie nechtov, používajte aj podkladový lak, ktorý zabráni prenikaniu vrchnej vrstvy laku priamo do nechtu. Nesprávna aplikácia či nedostatočná hygiena umelých nechtov je ale o niečom inom, a bezprostredne sa môže podpísať pod vypuknutie nechtovej mykózy. 

Môže sa mykóza vypariť? 

Tými závažnejšími a opodstatnene aj obávanejšími príznakmi nechtovej mykózy sú lámavosť, krehkosť a deformácie nechtov, ktoré vedú k oddeľovaniu nechtov od nechtového lôžka. Objaviť sa môže ale aj zápach, ktorého sa klasickými sprejmi do topánok nezbavíte. Ignorovaním príznakov a zanedbaním liečby sa infekcia rozšíri aj na ostatné nechty a postupne bude zhoršovať ich stav. Ak sa rozhodnete ignorovať nechtovú mykózu, skôr či neskôr sa dostanete do bodu, kedy vám infikované nechty začnú narúšať dennú rutinu pri tlakoch na prsty, chodení, športovaní, chôdzi po schodoch a v extrémnych prípadoch vás budú bolesti prenasledovať aj bez toho, aby ste sa prstov dotkli. 

TIP: Poznáte ricínový olej? Zoznámte sa s jeho prevratnými účinkami!

Máte plesne na chodidlách? Zbystrite pozornosť

Nech už hovoríme o akýchkoľvek mykózach, ich spoločným znakom je nekontrolovateľné a rýchle rozširovanie. Dôležité je poznamenať, že plesňové ochorenia skutočne nepoznajú hranice. Ak totiž podceníte plesne na chodidlách, je len otázkou času, kedy sa rozšíria aj do oblasti nechtov a spôsobia mykózu nechtov, ktorej príčinu by ste len ťažko hľadali v nevhodnej obuvi alebo prepotených ponožkách, preto sa vskutku neoplatí podceňovať žiadne plesňové ochorenie. 

Ako sa prenáša mykóza?

Už ako sme spomenuli, ide o infekčné ochorenie, a teda pokiaľ trpíte mykózou, môžete ňou bez väčších problémov nakaziť ďalšiu osobu. Predovšetkým by ste mali dodržiavať niekoľko pravidiel, ktoré výrazne znížia riziko nákazy: 

  • minimalizovať kontakt postihnutých nechtov s ďalšími ľuďmi 
  • vymedziť si vlastnú obuv a ponožky bež požičiavania
  • dbať na dôkladnú dezinfekciu sprchového kúta po každom použití 
  • vyhýbajte sa spoločným sprchám a v šatniach nechoďte naboso
  • nepoužívajte spoločné uteráky, osušky, podložky či pomôcky na manikúru a pedikúru 

Ako vyzerá prevencia? 

Veľká opatrnosť a dodržiavanie zásad, ktoré súvisia najmä s pravidelnou a dôkladnou hygienou, vám pomôžu nielen zlepšiť stav mykózy, ale aj zabrániť jej vzniku. Na čo sa zamerať? 

  • hygiena nôh aspoň dvakrát denne
  • nosiť pohodlnú a priedušnú obuv
  • nenechávať chodidlá zbytočne dlho vo vlhkých a spotených ponožkách či obuvi
  • nezdieľať obuv 
  • pravidelne čistiť a dezinfikovať priestory, kde chodíte naboso
  • dbajte na pravidelnú výmenu a pranie (aspoň na 60°) ponožiek, uterákov a osušiek
  • nechoďte naboso, pokiaľ to nie je nevyhnutné 

Ako na domácu liečbu mykózy? 

Podľa odborníkov je možné domácu liečbu mykózy nechtov zahájiť v prípade, že mykóza nepostihla viac ako dva nechty. So zjavne rozšírenou mykózou si už v domácich podmienkach neporadíte. Pri nechtových mykózach sú rovnako ako pri tých na chodidlách odporúčané púdre a sóda bikarbóna. Zásypy sú dokonca odporúčané aj ako prevencia vzniku mykózy po každej sprche. Cennými pomocníkmi sú ale aj esenciálne oleje alebo BIO oleje, ktoré môžete použiť ako doplnok k rôznym domácim receptom alebo ich v plnom rozsahu aplikovať na postihnuté miesta. 

Oleje, ktoré pomôžu s mykózu nechtov

Ak ste teda spozorovali prvé symptómy nechtovej mykózy, začnite konať skôr ako sa rozšíri na ďalšie nechty a predíďte bolestiam a obmedzeniam, ktoré zhoršia kvalitu vášho života. Na začiatku zahájte domácu liečbu nechtovej mykózy s pomocou esenciálnych a BIO olejov a pri horších stavoch stavte na odbornú pomoc lekárov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *