Blog

Bradavice u detí: Ako ich rozpoznať a liečiť?

Viete, že bradavice sú bežným problémom, s ktorým sa môžu stretnúť deti všetkých vekových kategórií? I keď sú väčšinou neškodné, môžu spôsobiť pomerne veľké nepohodlie. Vyrašilo vašej ratolesti na pokožke niekoľko pupáčikov a rozmýšľate, či ide o bradavice alebo niečo iné? V tomto článku vám prezradíme, ako ich identifikovať a liečiť. 

Čo sú bradavice?

Bradavice sú malé, pevné a drsné hrbolčeky na koži a veľa detí sa im nevyhne. Môžu postihnúť ktorúkoľvek oblasť tela, pričom zvyknú mať telovú alebo hnedú farbu. 

Často ich spoznáte aj podľa drobných čiernych bodiek – ide o krvné cievky, ktoré držia bradavice pri živote. 

Obzvlášť náchylnými miestami sú chodidlá a najmä koža okolo nechtov, tvár či kolená. Väčšina bradavíc nebolí, ale ak sa vyskytnú na chodidlách, pri chôdzi spôsobia bolesť a diskomfort. 


Aké druhy bradavíc poznáme? 

Medzi druhy bradavíc patria:

Bežné bradavice: malé tvrdé hrčky pripomínajúce hlavičku karfiolu. Zvyčajne sa nachádzajú na prstoch rúk, dlaniach, kolenách a lakťoch alebo v mieste rezných rán a škrabancov. 

Ploché bradavice: veľké asi ako špendlíková hlavička a hladšie ako iné druhy bradavíc a Väčšine detí sa objavia na tvári, ale môžu narásť kdekoľvek, aj v zhlukoch.  

Plantárne bradavice: objavujú sa na spodnej časti chodidiel, sú veľmi nepríjemné a dieťa môže mať pocit, akoby chodilo po malom kameni. Zvyčajne majú plochý povrch, keďže pri chôdzi sa na ne vyvíja tlak a rastú dovnútra. Rodičia si ich často mýlia s mozolmi. Niekedy sa mylne považujú za mozole.

Čo spôsobuje bradavice u detí?

Vznik bradavíc spôsobuje infekcia vírusom z rodiny ľudských papilomavírusov (HPV). Existuje mnoho typov HPV, ktoré sa usídlia na rôznych častiach tela. Vo všeobecnosti si treba dávať pozor na blízky fyzický kontakt s človekom alebo potenciálne infikovaným predmetom, ako je uterák, kúpeľňová rohožka alebo podlaha v sprche.

Veľa detí má zlozvyk obhrýzať si nechty na rukách – vytvoria si ranku, do ktorej prenikne HPV a bradavica na ruke je na svete. Drobné porezanie alebo poškriabanie môže vystaviť akúkoľvek oblasť kože riziku vzniku bradavice. Aj odtrhnutím sa môžu bradavice rozšíriť na iné časti tela. 

Iste sa pýtate, ako dlho trvá inkubačná doba. Líši sa to od dieťaťa ku dieťaťu. Bradavice môžu rásť veľmi pomaly a ich vývoj môže trvať týždne alebo mesiace po tom, ako sa dieťa vystavilo vírusu. 

Deti, bradavice a liečba

Bradavice často zmiznú samé, ale môže to trvať niekoľko mesiacov či dokonca rokov. Lekár môže bradavicu odstrániť, ak je bolestivá, prekáža pri aktivitách kvôli nepríjemným pocitom alebo si ju človek želá odstrániť. 

Bradavice môžu zmiznúť rýchlejšie, ak sa liečia v ordinácii lekára, ale môže to trvať niekoľko návštev. Ak sa lieči doma voľnopredajnými prostriedkami, odstránenie môže trvať oveľa dlhšie. Niekedy trvá týždne alebo mesiace, kým sa dostavia výsledky. Nakoniec by však bradavica mala od zdravej kože odpadnúť

Čo sa týka liekov na bradavice, obsahujú silné chemické látky a mali by sa používať opatrne, pretože môžu poškodiť aj zdravú pokožku. Ak chcete podporiť rýchlejšiu liečbu bradavíc u vašich detí, skúste prírodné BIO oleje Bellmedi. Naše recenzie stovky spokojných zákazníkov hovoria za všetko.

Ako môžu rodičia pomôcť deťom doma?

Či už sa potýkate s bradavicou na nohe u detí či iných častiach tela, existuje návod, ktorý môže urýchliť liečbu. Tu je návod, ako na to: 

  • Namočte bradavicu do teplej vody aspoň na 10 minút.
  • Pred aplikáciou lieku odstráňte odumretú kožu na povrchu bradavice pomocou jednorazového pilníka. Dajte si pozor, aby ste neporanili zdravú pokožku okolo bradavice.
  • Na bradavicu aplikujte liek (voľnopredajný alebo na lekársky predpis). Počas pôsobenia lieku nechajte oblasť zakrytú.
  • Po dotyku bradavice si dôkladne umyte a vydezinfikujte ruky.

Rady, ktoré by malo dodržiavať vaše dieťa

Malo by zabrániť treniu a škrabaniu, pretože by sa tým vírus rozšíril na inú časť tela alebo by spôsobil infekciu bradavice. Taktiež by malo používať vlastný uterák. Uložte ho na miesto, kde si ho nepomýli uterákmi ostatných členov rodiny. 

Či dieťa navštevuje školu alebo škôlku, upovedomte ho, aby nezdieľalo uterák s ostatnými deťmi, rovnako aj ponožky, papuče či tenisky. Okrem toho ich naučte, aby si pravidelne umývali ruky. Pri prípadnom zranení či poškriabaní im ranu vydezinfikujte. 

Pri návšteve verejných plavární, kúpalísk či šatní povzbuďte deti, aby nosili šľapky či sandále. 

Kedy určite neváhať s návštevou lekára:

Ak je bradavica alebo koža okolo nej:

  • bolestivá, 
  • červená, 
  • krvácajúca,
  • opuchnutá,
  • hnisavá. 

Prírodní pomocníci na bradavice

V dnešnej dobe, keď sa čoraz viac ľudí snaží nájsť prírodné riešenia na rôzne zdravotné problémy, sú prírodní pomocníci, ako sú bio oleje, tá správna voľba.

Z naších odporúčaní by v domácej lekárničke určite nemal chýbať nimbový, cesnakový, ricínový či tea tree olej. Všetky z nich v BIO kvalite nájdete samozrejme v našej ponuke. 

Výhodou týchto prírodných olejov je ich šetrnosť k pokožke a ich schopnosť podporovať prirodzený proces hojenia. Pri používaní týchto olejov na podporu liečby bradavíc je dôležité mať na pamäti, že každý organizmus môže reagovať inak. Preto je vhodné skonzultovať s odborníkom alebo dermatológom pred použitím akýchkoľvek prírodných liečebných prostriedkov, aby sa predišlo možným alergickým reakciám alebo komplikáciám.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *