Blog

Bolestivé opary: Príčiny, prevencia a ako ich liečiť

Opar, známy aj ako herpes, je infekčné ochorenie spôsobené herpetickým vírusom, ktorého nositeľom a prenášačom je človek. Aké sú príčiny jeho vzniku, aké druhy poznáme a existujú prírodné metódy, ktoré môžu pomôcť v boji s týmto nepríjemným ochorením?

Čo je to opar a aké druhy poznáme?

Opar je bolestné a často sa opakujúce infekčné ochorenie spôsobené herpetickým vírusom, ktorého nositeľom a prenášačom je človek, dokonca ja ten, ktorý má silnú imunitu bez akýchkoľvek príznakov. Vírus sa vyskytuje v mnohých formách, najznámejšími sú herpes simplex (spôsobuje napr. opar na perách alebo genitálny opar) a varicella zoster (spôsobuje pásový opar). Herpes simplex má ďalšie dva poddruhy:

  • HSV-1 – prejavujúci sa z pravidla v hornej polovici tela, v oblasti úst a nosu, prenášaný najmä slinami, kvapôčkami vo vzduchu a priamym kontaktom s nakazeným. 
  • HSV-2 – prejavuje sa v oblasti genitálií, prenáša sa sexuálnou cestou, prípadne počas pôrodu z matky na novorodenca.

Prejavy oparu a inkubačná doba

Herpes simplex vírus v sebe nosí väčšina z nás, no prejaví sa iba u niekoho. Stretávame sa s ním väčšinou ešte pred nástupom do školy a častokrát si to ani nevšimneme. Stačí sa napiť z jednej fľaše alebo použiť rovnaký uterák. Po každom nakazení a jeho prekonaní sa vírus stiahne k nervovým bunkám a čaká na svoju chvíľu. 

Opar na pere

Opar na pere, nose alebo na inom mieste v hornej polovici tela sa môže vyskytnúť kedykoľvek, ak ste ho už niekedy prekonali. V tom prípade ho nosíte v sebe a môžete sa nakaziť sami od seba alebo od nikoho iného. Herpes je infekčný od vypuknutia až po zahojenie, pričom od vyvolania infekcie až po prvé náznaky svrbenia môže prejsť cca 2 – 6 dní. Prejavuje sa nepríjemným brnením, pálením, svrbením či horúčkou, a často už na druhý deň sa zvyknú objaviť pľuzgieriky. Tie väčšinou pália či bolia, po niekoľkých dňoch prasknú a spraví sa chrasta. Opar sa na perách drží približne 7 až 10 dní

Najväčšie riziko prenosu oparu je počas praskania pľuzgierov, napríklad (ak ste opar v minulosti prekonali) aj prostredníctvom uteráku alebo vtedy, keď s nakazeným zdieľate jeden lesk na pery či pijete z jednej fľaše. Prenos herpesu takýmto spôsobom je možný aj v prípade, že ste ho nikdy nemali a ste zdravý, no tu je viac pravdepodobné nakazenie priamym kontaktom, napríklad bozkom. 

Genitálny opar

Genitálny opar je vysoko infekčný a môže sa preniesť pohlavným stykom (na 100 % ho neochráni ani prezervatív), infikovaným prstom či osuškou. Prvým štádiom je pálenie, svrbenie a začervenanie sliznice, nasleduje vznik pľuzgierov a bolestivých vriedkov. Sprievodným javom môže byť aj únava, horúčka, nepríjemný pocit pri močení, bolesť hlavy či zdurené uzliny. Inkubačná doba počiatočnej infekcie sú 4 dni, no ak sú pľuzgiere veľmi rozšírené, liečba môže trvať 2 až 4 týždne. 

Pásový opar 

Pásový opar sa prejavuje ako ovčie kiahne, ktoré ak ste v detstve prekonali, už sa vám týmto spôsobom neobjavia, no vírus ostáva uložený v tele. Objaviť sa môže v neskoršom období, napríklad pri veľkom vyčerpaní organizmu, slabej imunite či pri nádorových ochoreniach. Prvým príznakom pásového oparu je pálenie, svrbenie a začervenanie kože, ktorá môže aj bolieť. Následne vznikajú pľuzgiere, ktoré sa po 2 – 7 dňoch menia na chrasty, a môžete pociťovať silnú bolesť nervov. Pásový opar je infekčný počas fázy pľuzgierov a riziko nákazy je vyššie najmä u ľudí, ktorí neprekonali ovčie kiahne.

Prečo vzniká opar?

Opar sa väčšinou objaví v období oslabenej imunity alebo, keď prežívame stresové obdobie. Najčastejšie sa vyskytuje na pere, pod nosom či v nose, v horších prípadoch v okolí očí. Ak ho máte v tele, už sa ho tak ľahko nezbavíte. Dôležitá je prevencia voči spúšťačom, ktoré opar môžu prebudiť. Dávajte pozor najmä na:

  • zníženú imunitu,
  • vplyv slnka (spálenie, UV žiarenie a pod.),
  • stresové situácie či dlhodobú únavu,
  • hormonálne zmeny,
  • alergie na potraviny.

Skúste liečbu bez chémie

S liečbou dlho nečakajte a zahájte ju ešte pred vznikom pľuzgierov, teda vo fáze svrbenia. V prípade, že nechcete telo zaťažovať chémiou, príroda ponúka niekoľko bezpečných a efektívnych pomocníkov, napríklad v podobe BIO olejov Bellmedi

Čo pomáha na opar?

  • Tea Tree (čajovník) – má dezinfekčné účinky, bráni šíreniu vírusu a napomáha vysušiť opar, hojiť ho a podporuje rast zdravého tkaniva.
  • Tamanu olej – pomáha zregenerovať kožu najmä po pásovom opare, upokojuje ranu a tá následne menej bolí či svrbí a skôr sa zahojí.
  • Sézamový olej – hojí opary.
  • Horčičný olej – pomáha v boji s herpesom.

TIP: 26 + 2 skvelých tipov ako použiť čajovníkový olej

 

Na záver – nezabudnite na prevenciu

Posilňujte imunitu, doprajte telu oddych a zabezpečte, aby dostalo všetky potrebné vitamíny (najmä skupiny B, C, D), karotenoidy, omega 3 mastné kyseliny a živiny. Dbajte na zdravý a vyvážený jedálniček, zaraďte doň ryby, kuracinu, jahňacinu, syr, mlieko, fazuľu, zeleninu a ovocie. Významnú úlohu v prevencii oparov zohráva zinok, ktorý pomáha aj pri hojení pokožky, meď, ktorá herpes zabíja, ak jej máte v krvi dostatok a rovnako selén, ktorého nízka hladina súvisí s častým výskytom herpesu. 

Vyhýbajte sa potravinám, ktoré znižujú imunitu. K nim patrí napríklad cukor, alkohol či konzervované jedlá. Obmedzte kyslé potraviny (citrusy, ocot,…) a tiež potraviny obsahujúce arginín (čokoláda, pšenica, jačmeň, ovos, kukurica či orechy), ktorý je spájaný s vyšším výskytom oparov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *