Blog

3 ESENCIÁLNE OLEJE PREČISŤUJÚCE VZDUCH V DOMÁCNOSTI

esenciálne oleje prečisťujúce vzduch

Esenciálne oleje u nás doma fičia takmer každý deň. Najradšej máme svieže, citrusové vône, no páčia sa nám aj kvetinové vône, či vôňa kadidla. Náš vzduch esenciálny olej v difuzéri zvlhčí, prečistí a ako bonus je cítiť vôňu nielen v danej miestnosti, ale v celom byte. Niektoré druhy a vône esenciálnych olejov sa výborne hodia na čistenie vzduchu počas masáží, počas meditácie, relaxu, či na vdychovanie pri ťažkostiach s hornými dýchacími cestami. Veď ako deti sme sa nad hrncom naparovali takmer všetci. Tentokrát je to akurát príjemnejšie, ak použijete napríklad mätu alebo eukalyptus. Posledné dni sme dávali do difuzéra citrusovú vôňu grepu, kvetinovú vôňu geránia a sviežu vôňu palmarosa. O účinkoch spomenutých esenciálnych olejov vám napíšem viac v dnešnom článku.

BellMedi esenciálne oleje

Geránium

Geránium, inak známe aj ako pelargónia či hovorovo „muškát“, je kvitnúca rastlina pôvodom z Afriky. Veľmi dobre sa však udomácnila i v našich podmienkach. Esenciálny olej geránium sa získava parovodnou destiláciou z listov a na výrobu 1kg oleja je potrebných 800 kg listov.

Esenciálny olej Geránium spoznáte podľa sladkej bylinnej vône podobnej ruži. Má sedatívne až povznášajúce účinky a výrazne vplýva na nervový systém. V aróma difuzéri sa používa nielen na čistenie vzduchu, ale aj na jeho dezinfekciu, či vytvorenie príjemného prostredia na relax. Pomáha upokojiť nervy a zmierniť pocity stresu. Využiť ho môžete aj ako prírodný repelent, ktorý dokáže prirodzene odpudzovať otravný hmyz. Okrem toho, že vám esenciálny olej Geránium prečistí a vydezinfikuje vzduch, pomôže vám aj so zlou náladou. Pôsobí antidepresívne a má veľký vplyv na emócie.

Využívať esenciálny olej Geránium len v aróma difuzéri by bola škoda. Rovnako dobre poslúži a prečistí vzduch aj počas kúpeľa, ktorý sa pripravuje z 3-10 kvapiek esenciálneho oleja rozpusteného v 1dcl mlieku a troche medu. Túto zmes vylejete do vane. Dožičí sa vám relax, hebká pokožka a prečistenie vzduchu v kúpeľni, kde je to taktiež z dôvodu nadmernej vlhkosti potrebné.

Esenciálny olej Geránium

Palmarosa

Esenciálny olej Palmarosa sa vyznačuje jemnou sladkou kvetinovou vôňou s nádychom ruže a citrónovým podtónom. Extrahuje sa parou alebo vodnou destiláciou z čerstvej alebo sušenej trávy. Palmarosa osviežuje a upokojuje, znižuje nervozitu a napätie, tlmí bolesti hlavy a čistí vzduch v domácnosti. Silica palmarosy má antibakteriálne, antiseptické, antivirotické účinky, a preto je z dnešnej trojice esenciálnych olejov tou najvhodnejšou na prečistenie vzduchu v domácnosti. Okrem iného esenciálny olej Palmarosa zlepšuje náladu, pomáha zmierniť stres a depresívne nálady a relaxačné účinky.

V kozmetickom priemysle je esenciálny olej Palmarosa cenná prísada do pleťových krémov, krémov na ruky a telových krémov vďaka svojim hydratačným a regeneračným vlastnostiam buniek odporúčaných pre všetky typy pleti, ale najmä pre zrelú pleť so sklonom k vysychaniu. Palmarosu si môžete pridať do vody počas kúpeľa, či pretrieť si s ňou bruško počas menštruačných bolestí (maximálne 2-3 kvapky!).

Ako ostatné esenciálne oleje, aj esenciálny olej Palmarosa by ste mali skladovať na suchom a tmavom mieste, no môžete ich skladovať aj v chladničke. My skladujeme esenciálne oleje v zásuvke komody, ktorá sa nachádza v obývacej izbe. Hneď na nej mávame zväčša zapnutý aróma difuzér, a tak máme esenciálne oleje vždy po ruke. Nenechávajte však esenciálne oleje nikdy na slnku, pretože rýchlo oxidujú a pomaly strácajú svoje blahodárne účinky. Výsledkom oxidácie môže byť v istých prípadoch aj tvorba zdraviu škodlivých látok. Preto čerstvosť a správne skladovanie je alfou a omegou správneho používania esenciálnych olejov.

Esenciálny olej Palmarosa

Grapefruit

Jeden z mojich najobľúbenejších esenciálnych olejov je grapefruit. Dlho som nemohla jedávať grepy kvôli liekom, ktoré som dlhodobo užívala. Po ich vysadení som jedla grepy každý týždeň. Milujem ich chuť, šťavnatosť a najmä vôňu. Nechať si však doma na polovicu prerezaný grapefruit len na to, aby som z neho cítila vôňu, mi prišlo nepraktické a aj ekonomicky náročné. Veľmi som sa preto potešila, keď som zbadala esenciálny olej Grapefruit.

Rovnako ako predošlé dva esenciálne oleje, aj Grapefruit dokáže prečistiť a osviežiť vzduch. Grapefruit bol prvýkrát objavený na ostrove Barbados v Karibskom mori, odkiaľ bol odvezený do Ameriky. Ide o kríženca jamajskej odrody pomaranča a indonézskeho pomela. Rastie v zhlukoch, ktoré pripomína hrozno. Je známy pre svoju energizujúcu a povzbudzujúcu arómu. Jeho výpary dokonca vraj pomáhajú udržiavať motiváciu pri diétach.

Esenciálny olej Grapefruit odporúčam do aróma lampy/difuzéra používať najmä teraz v letnom období, jeho vôňa je veľmi osviežujúca. Čo ale neodporúčam je aplikovanie priamo na pokožku. Ako všetky citrusové éterické oleje, tak aj Grapefruit obsahuje látky furanokumaríny, ktoré reagujú s ultrafialovým svetlom. Môžu pri nanesení a následnom pôsobení priameho slnka spôsobiť popálenie alebo hyperpigmentáciu (oboje zmizne do pár dní/týždňov).

Napriek tomu, že sú esenciálne oleje prírodné, sú to vysoko koncentrované prchavé, horľavé látky, preto je potrebné ich vždy zriediť. Do aróma difuzéra kvapkáme najviac 5-7 kvapiek, do kúpeľa môžeme približne desať kvapiek. Nikdy nepoužívajte priamo na pokožku neriedené oleje – výnimkou je Levanduľa a Tea Tree, ktoré je možné používať priamo. Nezabúdajte držať esenciálny oleje dostatočne ďaleko od malých detí.

Esenciálny olej Grapefruit

Využívate doma esenciálne oleje?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *